26.06 2020
Temat dnia: Cieszymy się latem
Wesołe letnie zabawy – letnie zabawy dzieci w ogrodzie. Rodzic proponuje dziecku przedpołudniowy pobyt w ogrodzie. Pyta, w jakie zabawy chciałyby się bawić. Przypomina o bezpieczeństwie – konieczności unikania miejsc mocno nasłonecznionych. Dzieci podają propozycje zabaw, a następnie wszyscy wybierają cztery, które najbardziej im się podobają, oraz spełniają warunek ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem. Dzieci wybierają zabawki, książki, gry i wspólnie zanoszą do ogrodu. Rodzic przygotowuje kilka miejsc zabaw, w których dzieci będą mogły wspólnie cieszyć się letnią pogodą, a jednocześnie ochronić przed upałem.
Przykłady kącików i zabaw do zorganizowania W ogrodzie:
• Kocykowe zabawy – rodzic z pomocą dzieci rozkłada w zacienionej części ogrodu koce, na których dzieci będą mogły np. układać drobne klocki, oglądać książki, bawić się zabawkami.
• Rysunki spod parasola – rodzic rozkłada dwa parasole ogrodowe – pod nimi dzieci przy stolikach będą mogły wykonywać prace plastyczne: rysować, lepić z plasteliny itp.
• Gierplanszownia – rodzic rozkłada dwa parasole ogrodowe – tu dzieci przy stolikach będą miały możliwość grać w gry planszowe (wybrane przed wyjściem do ogrodu).
• Piaskowe baby – zabawy konstrukcyjne w piaskownicy z wykorzystaniem zabawek do piasku.
Środki dydaktyczne: zabawki do piaskownicy, klocki, książki, kartki, kredki, plastelina, parasole ogrodowe, koce, stoliki, materiały plastyczne
Do widzenia po wakacjach!!!
Rodzic rozpoczyna rozmowę na temat wrażeń, jakie dzieci mają z przedszkola. Zadaje pytania: Co najbardziej wam się podobało? Co najbardziej lubiliście robić? Co chcielibyście robić po powrocie Rodzic wręcza dziecku dyplom za wspaniałą zabawę i naukę w przedszkolu.
Środki dydaktyczne: W. „Dyplomy
Dziękuję Wam moi kochani za pracę zdalną, mam nadzieję, że już nigdy nie będziemy musieli pracować w ten sposób 😊
Życzę Wam kochane dzieci wspaniałych WAKACJI, a rodzicom odpoczynku i wytchnienia, bo wiem, że czasami nie jest łatwo😊
Pozdrawiam Was serdecznie!!!
25.06 2020r.
Temat dnia: Wakacyjna matematyka
1. Nad morzem – zabawy matematyczne, przeliczanie elementów, dodawaniei odejmowanie. Rodzic układa przed dzieckiem zdjęcia różnych muszli poprzecinane na pół. Zadaniem dzieci jest ich prawidłowe ułożenie. Dzieci przeliczają wszystkie muszelki, określają ich wielkość i kolor. Następnie rodzic opowiada i zadaje pytania do poszczególnych fragmentów opowiadania. Dzieci zwracają uwagę na liczbę i kolor muszelek wymienionych w opowiadaniu i układają patyczki w odpowiedniej liczbie i odpowiednim kolorze.
Zosia z mamą wybrały się na spacer brzegiem morza. Idąc, znajdowały muszelki i wkładały je do torebki. Kiedy już się trochę zmęczyły, postanowiły obejrzeć zebrane skarby. Wyłożyły je na piasek. Jedna muszelka była żółta, dwie czerwone a ostatnia była zielona.
Pytania: Ile muszelek znalazła Zosia? (dzieci przeliczają muszelki) Jaka była pierwsza znaleziona
muszelka? Jaka muszelka była ostatnia? Która muszelka była największa? Która była najmniejsza?. Zosia postanowiła żółtą muszelkę dać mamie (dzieci odkładają żółty patyczek), a czerwoną tacie. (dzieci odkładają jeden czerwony patyczek).
Pytania: Ile muszelek Zosia dała rodzicom? Ile muszelek zostało Zosi?. Na koniec dziecko odkłada patyczki na wskazane przez rodzica miejsce.
Środki dydaktyczne: zdjęcia różnych muszli poprzecinane na pół (po jednym dla każdego dziecka), patyczki w trzech kolorach: czerwonym, żółtym i zielonym
2. Zadanie dla starszych dzieci:
Latawce – zabawy grafomotoryczne. Dzieci nazywają kolory na latawcach. Następnie kończą kolorowanie tak, aby wszystkie latawce były takie same. Na końcu na każdej wstążce rysują po trzy kokardy.
Środki dydaktyczne: KP4 s. 41, kredki
3. Pamiętajmy o tym, aby bezpiecznie spędzić wakacje, posłuchajmy opowiadania o wróbelku:
Jak wróbelek Elemelek w wielkim morzu brał kąpiele […]
Elemelek stał z walizką, spoglądając na to wszystko. A ze bardzo był zdziwiony, więc rozstawił nóżki obie, kręcił łebkiem w różne strony i rozdziawiał krótki dziobek. Sam do siebie przy tym gadał: – Strasznie jest to morze duże! Deszcz tu wielki chyba padał ze trzy lata albo dłużej. Jak też ono szumi, śpiewa… Za tą plażą widzę drzewa, więc wynajmę pokój w listkach. Niech zostanie tam walizka, a ja zaraz włożę nowy zgrabny kostium kąpielowy. Smukłe mewy z piórkiem białym spadły z szumem jak latawce i na falach się huśtały jakby właśnie na huśtawce. Wróbel w modnym swym kostiumie pręży łapki tak jak umie, poprzez plażę mknie wytrwale i też skacze już na fale, aby ich spienione grzbiety pohuśtały go. Oj, rety! Jak tu mokro! Ile piany! Kto tak pryska? To bałwany! Bałwan duży z drugim, małym, Elemelka wnet porwały, zakręciły, zamoczyły. Taki prysznic nie jest miły dla małego wróbelaska. Więc zawołał: – Jeśli łaska, odsuń no się, mój bałwanie. Niech pan bałwan już przestanie i popłynie w inną stronę. Ach, ratunku, gwałtu! Tonę! Smukłe mewy z piórkiem białym usłyszały, podleciały i wróbelek rozkrzyczany wyłowiony został z piany. Na swych skrzydłach srebrnych, prostych śmigłe mewy go uniosły i złożyły w dołku z piasku, gdzie zaprzestał wreszcie wrzasków. – Panie wróblu, jak tak można? Trzeba z wolna i z ostrożna wchodzić w wodę, bo źle bywa, jeśli się nie umie pływać. Ucz się w płytkiej pływać wodzie; udzielamy lekcji co dzień.
Rozmowa kierowana rodzica z dzieckiem na temat treści utworu; uświadomienie, kiedy nie wolno się kąpać w morzu (gdy jest czerwona flaga, są wysokie fale, po zmroku, gdy nie ma dorosłego itd.) oraz ważnej roli ratownika na kąpielisku.
Karta pracy dla chętnych - u góry
24.06 2020r.
Temat dnia: Już lato woła nas
1. Rodzic recytuje rymowankę:
Gdzie pojadę na wakacje?
Na wakacje już jedziemy, Miło tam spędzimy czas,
Dobrze bawić się będziemy, Odwiedzimy morze, las.
Jaś z rodziną jedzie w góry, Będzie wspinał się z plecakiem.
Pewnie głową dotknie chmury, Gdy szedł będzie trudnym szlakiem.
Zosia będzie zaś nad morzem, Zamki z piasku pobuduje.
Bawić się tam będzie dobrze, W słonej wodzie zanurkuje.
Na Mazury, gdzie jeziora, Staś pojedzie z rodzicami.
Pływać będą do wieczora, Czasem jeździć rowerami.
Dużo przygód wszystkich czeka, Pakujemy więc plecaki.
– A więc w podróż, czas ucieka! Bardzo cieszą się dzieciaki.
Dokąd dzieci miały jechać na wakacje? Co będzie robił Jaś w górach? Jak Zosia spędzi czas nad morzem? Co planuje robić Staś? Dlaczego dzieci lubią wakacje?.
2. Starsze przedszkolaki:
Wakacyjne podróże – rozwijanie umiejętności grafomotorycznych. Dzieci rysują po śladzie i kolorują obrazek wakacyjnego pociągu. Wymieniają pasażerów. Kończą rysować tory, po których jedzie pociąg, i recytują fragmenty wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa”.
Środki dydaktyczne: W. karta A3 nr 16 „Hej, na wakacje czas!
3. Malowanka dla wszystkich dzieci – pomaluj najpiękniej jak potrafisz (u góry).
23.06 2020r.
Temat dnia: Wakacje tuż, tuż
1. Co lubię robić podczas wakacji? – zabawa słownikowa. Rodzic rzuca piłkę do dziecka, a dziecko łapie i kończy zdanie: Na wakacjach będę…
2. A teraz posłuchajcie historii chłopca, która przydarzyła mu się podczas wakacji:
Wiercipiętek poznaje owady
Pewnego ciepłego, słonecznego dnia, gdy białe chmury płynęły leniwie po niebie, zielone żaby ziewały w zaroślach, a ptaki drzemały na gałęziach, Wiercipiętek siedział na ławeczce przed domem i wygrzewał się na słońcu. Siedział i rozmyślał, jak to dobrze jest leniuchować podczas wakacji. Nagle coś ukłuło go w nos: – Oj – jęknął Wiercipiętek, machając łapką, ale po chwili coś ukłuło go znowu, tyle, że w ucho. – Pac – zamachnął się Wiercipiętek – mam cię! Ale komar zdążył już uciec i bzycząc fruwał nad trawą. – Poczekaj, ty wstrętny robaku! – rozzłościł się Wiercipiętek – zaraz cię złapię! – Tylko nie robaku – obraził się komar – proszę mnie nie przezywać, nie jestem robakiem, tylko owadem. Wiercipiętek przyjrzał się komarowi i prychnął: – Ph… robak czy owad, co za różnica? – Właśnie, że jest – bzyczał komar – owady to wielka rodzina, nie pozwolę się obrażać. – Jaka rodzina? – zdziwił się Wiercipiętek. – Chodź za mną – zawołał komar i zaprowadził Wiercipiętka przed grządkę z kwiatami, na których siedziały kolorowe motyle: żółte, niebieskie, czerwone w brązowe łatki i białe w złote plamki. – Przecież to są motyle – zdziwił się Wiercipiętek. – Właśnie, motyle, to też owady, należą do mojej rodziny – bzykał komar z dumą. – Motyle? – nie mógł się nadziwić Wiercipiętek – Motyle i komary to rodzina? – Chodź dalej – pobrykiwał komar. – O, biedronka! – ucieszył się Wiercipiętek. Biedroneczko, leć do nieba, przynieś mi kawałek chleba! – Biedronka też jest moją kuzynką – wyjaśnił z dumą komar – ona też jest owadem. – Coś podobnego – mruczał Wiercipiętek, idąc lasem za komarem, aż doszli do wysokiej kępy traw, z której dochodziło cykanie. – Kto to? – spytał Wiercipiętek. – Cii – zabzyczał komar – nie przeszkadzaj mu, konik polny daje koncert, posłuchaj. – Co ma konik polny do komara? – zastanawiał się Wiercipiętek. – Jak to co? – bzyczał zadowolony komar. – Konik polny też jest owadem, tak jak ja. – To aż tyle jest różnych owadów? – dziwił się Wiercipiętek. – Oczywiście – odpowiedział komar – rozejrzyj się dookoła – patrz, tam leci osa, dalej leśna mucha, a tu, pod nogami, maszeruje żuk – to wszystko są owady. Wiercipiętek rozglądał się zdziwiony i zobaczył, że komar usiadł na różowym kwiatku i rozmawia z pszczołą: – Dzień dobry, kuzynko – przywitał się grzecznie – wytłumacz Wiercipiętkowi, że i ty jesteś owadem. – Też coś – zdenerwowała się pszczoła – oczywiście, że jestem owadem, a teraz zmykajcie, mam dużo pracy, muszę lecieć do ula. Wiercipiętek podniósł głowę i przyglądał się odlatującej pszczole. Pszczoła, biedronka, polny konik, motyle – mruczał do siebie, ale nie zdążył przypomnieć sobie wszystkich owadów, bo wstrętny komar ugryzł go prosto w nos.
Gdzie Wiercipiętek spędzał wakacje?
Kto ugryzł go w nos? Czego o komarze dowiedział się Wiercipiętek?
Które jeszcze zwierzęta są owadami?
3. Praca z książką:
Starsze przedszkolaki:
Muszelkowe naszyjniki – ćwiczenia grafomotoryczne. Dzieci przystępują do naprawy naszyjników – do pierwszego naszyjnika przyklejają brakujące muszelki, w drugim kolorują muszelki według wzoru, w trzecim naszyjniku dorysowują brakujące muszelki – ślimaczki.
Środki dydaktyczne: KP4 s. 40, kredki
Młodsze przedszkolaki:
„Na wakacjach” – tworzenie opowiadania; układanie historyjki z wykorzystaniem dostępnych przedmiotów, np.: łopatki, ręcznika, wiaderka, rękawków do pływania, flagi białej i czerwonej; rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego jako wstęp do działań na karcie pracy.
Środki dydaktyczne: KP s. 157, ołówek, łopatka, ręcznik, wiaderko, rękawki do pływania, flaga biała i czerwona
4. Dla chętnych karta pracy (u góry).
22.06 2020r.
Temat dnia: Letnie podróże
1. Na sam początek trochę ćwiczeń - „Rowerek” – zabawa ruchowa, rozwijająca duże grupy mięśniowe.
2. Czym można pojechać na wakacje?
Gdzie można spędzić wakacje?
A Ty gdzie spędzisz swoje wakacje?
3. Praca z książką:
Starsze przedszkolaki:
Stoi na stacji lokomotywa – ćwiczenia grafomotoryczne i słownikowe. Rodzic czyta dzieciom wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa”. Dzieci zgodnie z treścią wiersza wykonują zadania w kartach pracy: przyklejają brakujące wagony, a następnie kolorują lokomotywę, jednocześnie powtarzając za rodzicem fragmenty wiersza.
Środki dydaktyczne: KP4 s. 38–39, wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa”, kredki.
Julian Tuwim „Lokomotywa”
Stoi na stacji lokomotywa,
Ciężka, ogromna i pot z niej spływa - Tłusta oliwa.
Stoi i sapie, dyszy i dmucha,
Żar z rozgrzanego jej brzucha bucha:
Buch - jak gorąco! Uch - jak gorąco! Puff - jak gorąco! Uff - jak gorąco!
Już ledwo sapie, już ledwo zipie, A jeszcze palacz węgiel w nią sypie.
Wagony do niej podoczepiali
Wielkie i ciężkie, z żelaza, stali, I pełno ludzi w każdym wagonie,
A w jednym krowy, a w drugim konie,
A w trzecim siedzą same grubasy, Siedzą i jedzą tłuste kiełbasy.
A czwarty wagon pełen bananów,
A w piątym stoi sześć fortepianów,
W szóstym armata, o! jaka wielka!
Pod każdym kołem żelazna belka!
W siódmym dębowe stoły i szafy,
W ósmym słoń, niedźwiedź i dwie żyrafy,
W dziewiątym - same tuczone świnie,
W dziesiątym - kufry, paki i skrzynie,
A tych wagonów jest ze czterdzieści,
Sam nie wiem, co się w nich jeszcze mieści.
Lecz choćby przyszło tysiąc atletów I każdy zjadłby tysiąc kotletów,
I każdy nie wiem jak się natężał, To nie udźwigną - taki to ciężar!
Nagle - gwizd! Nagle - świst! Para - buch! Koła - w ruch!
Najpierw powoli jak żółw 2 ociężale Ruszyła maszyna po szynach ospale.
Szarpnęła wagony i ciągnie z mozołem,
I kręci się, kręci się koło za kołem, I biegu przyspiesza, i gna coraz prędzej, I dudni, i stuka, łomoce i pędzi.
A dokąd? A dokąd? A dokąd? Na wprost! Po torze, po torze, po torze, przez most,
Przez góry, przez tunel, przez pola, przez las
I spieszy się, spieszy, by zdążyć na czas,
Do taktu turkoce i puka, i stuka to: Tak to to, tak to to, tak to to, tak to to,
Gładko tak, lekko tak toczy się w dal,
Jak gdyby to była piłeczka, nie stal,
Nie ciężka maszyna zziajana, zdyszana,
Lecz fraszka, igraszka, zabawka blaszana.
A skądże to, jakże to, czemu tak gna? A co to to, co to to, kto to tak pcha?
Że pędzi, że wali, że bucha, buch-buch?
To para gorąca wprawiła to w ruch,
To para, co z kotła rurami do tłoków,
A tłoki kołami ruszają z dwóch boków I gnają, i pchają, i pociąg się toczy,
Bo para te tłoki wciąż tłoczy i tłoczy,,
I koła turkocą, i puka, i stuka to: Tak to to, tak to to, tak to to, tak to to!...
Młodsze przedszkolaki:
„Podobieństwa i różnice” – rozmowa kierowana na temat przystosowania pojazdów do poruszania się po lądzie, morzu i w powietrzu, np.: samochód – koła, samolot – skrzydła, statek – kadłub, grupowanie pojazdów w pary według jednego kryterium połączone z wykonaniem zadania na karcie pracy
Środki dydaktyczne: KP s. 155, ołówek.
4. Wakacyjne pojazdy – zabawa plastyczno-techniczna z elementami klasyfikacji. Dzieci wybierają i wycinają z przyniesionych przez rodzica czasopism różne pojazdy. Następnie układają je na dużym kartonie zgodnie z poleceniami rodzica: Na górze kładziemy pojazdy, które latają, na środku kartki – te, które poruszają się po lądzie, a na dole – te, które poruszają się po wodzie. Po ułożeniu obrazków dzieci wspólnie z rodzicem oceniają poprawność wykonania zadania. Gdy praca zostanie zaakceptowana, przyklejają obrazki.
Środki dydaktyczne: czasopisma z pojazdami, duży karton, klej, nożyczki
19.06 2020r.
Temat dnia: Zwierzęta wokół nas”
1. Może trochę się poruszamy? Zapraszam
https://www.youtube.com/watch?v=oGJg1RSOof4
2. Zgadnij o jakie zwierzę chodzi? – zagadki słowne:
Zagadka o krowie
Duża i łaciata, na zielonej łące.
Mlekiem nam dziękuje, za trawę i słońce.
Zagadka o kurze
Chodzi po podwórku, o ziarenka prosi.
Siaduje na grzędzie, pyszne jajka znosi.
Zagadka o kogucie
Budzi się przed świtem, w przytulnym kurniku.
Potem budzi innych, swoim kukuryku!
Zagadka o świni
Mieszka w chlewiku tłuścioszka znana.
Przez ludzi na słoninkę i mięso chowana.
Zagadka o koniu
Lubi owies, lubi siano
w stajni rży i parska rano.
Zagadka o kaczce
Lubię pływać w stawie każdy z was mnie zna.
Wśród wrzasków domowych ptaków słychać moje: kwa, kwa.
Zagadka o kocie
Zagdaka to będzie nie długa,
wlazł sobie na płotek i mruga.
Zagadka o psie
Najwierniejszy to przyjaciel domu i człowieka,
dobrym ludziom chętnie służy na złych warczy, szczeka.
Przysłowia
Zachęcam do zapoznania się z różnymi przysłowiami związanymi ze zwierzętami hodowlanymi na wsi. Spróbujcie wspólnie odgadnąć ich sens logiczny i znaczenie:
Nie dla psa kiełbasa.
Wierny jak pies.
Skrobie jak kura pazurem.
Zamienił byka na indyka.
I w sto koni nie dogoni.
Można z nim konie kraść.
Pańskie oko konia tuczy.
Gdyby kózka nie skakała, to by nóżki nie złamała.
Krowa, która dużo ryczy, mało mleka daje.
3. Reasumując tematykę minionego tygodnia zapraszam na krótki filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=CpcmvJTO5G4
4. Piaskowe malowidła – zabawa kształtująca motorykę dużą i małą. Zabawę można przeprowadzić w piaskownicy – po wygładzeniu piasku i zabraniu zabawek – lub na płaskiej powierzchni posypanej piaskiem. Dziecko kreśli na piasku kształt np. zwierzęcia poznanego w ciągu całego tygodnia a rodzić odgaduje, co to za zwierzę
18.06 2020r.
Temat dnia: Ile tu zwierząt?
1. Poranna gimnastyka:
https://www.youtube.com/watch?v=RqjXRJN--oY
Wspaniale Wam poszło
2. Zachęcam teraz do wysłuchania bajki oraz naśladowania odgłosów zwierząt z wiejskiego podwórka w miejscach, w których rodzic przerywa recytację:
„W zagrodzie Małgosi”-bajka ortofoniczna E. Michałowskiej
Wieczorem w zagrodzie ciocia Małgosi
każde zwierzątko o jedzenie prosi.
Piesek szczeka: Hau, hau, hau.
Kotek miauczy: Miau, miau, miau.
Kura gdacze: Kod, ko, da.
Kaczka kwacze: Kwa, kwa, kwa.
Gąska gęga: Gę, gę, gę.
Ona też chce najeść się.
Owca beczy: Be, be, be.
Koza meczy: me, me, me.
Indor gulgocze: Gul, gul, gul.
Krowa ryczy: Mu, mu, mu.
Konik parska: Prr, prr, prr.
A pies warczy: Wrr, wrr, wrr.
I tak gra orkiestra ta gra,
aż Małgosia jeść im da.
3. Czas na piosenkę
https://www.youtube.com/watch?v=An265-G0WOs
4. Kochani przyjrzyjcie się ilustracji i wykonajcie następujące polecenia (u góry):
· wymieńcie wszystkie zwierzęta, które widzicie;
· naśladuję ich odgłosy;
· policzcie ile jest poszczególnych zwierząt np. ile jest kur?
Praca z książką
Starsze przedszkolaki: Dzieci uzupełniają karty pracy – rysują w workach ziarna zgodnie ze wskazaniami gospodarzy.
Środki dydaktyczne: KP4 s. 37.
Ile zwierząt w zagrodzie? – zabawa matematyczna, szacowanie liczby elementów w zbiorze. Do zabawy można wykorzystać wybrane papierowe zwierzątka z Wyprawki. Rodzic rozkłada na środku cztery szarfy lub sznurki – zagrody dla zwierząt i w każdej umieszcza papierowe zwierzątka w układzie pionowym, np. w czerwonej szarfie trzy świnki, w niebieskiej pięć kaczek, w żółtej siedem koni, w zielonej 10 krów. Prosi dzieci, aby przyjrzały się dokładnie zwierzętom w każdej szarfie i zdecydowały (bez przeliczania) w której zagrodzie jest najwięcej zwierzątek, a w której – najmniej. Rodzic sprawdza wraz z dziećmi, czy udało im się poprawnie oszacować liczbę zwierząt, przeliczając kolejno sylwety w każdej z szarf.
Środki dydaktyczne: W. nr 17 „Wiejskie gospodarstwo”, szarfy
Młodsze przedszkolaki:
„Baranek” – praca plastyczna; doskonalenie motoryki ręki w czasie rysowania po śladzie, ozdabianie sylwety kawałkami włóczki, wydzieranie pasków papieru imitujących trawę dla baranka,
Środki dydaktyczne: karta grafomotoryczna A3, s. 14, kredki, kawałki włóczki, zielony papier kolorowy, klej typu wikol.
17.06 2020r.
Temat dnia: Krowy, owce, świnki – zwiedzamy gospodarstwo
1. Na początek przygotowałam dla Was zagadki:
Muczy: Muuuu, muuuu!
Biegnijcie tu! Biegnijcie z daleka,
Napijcie się mleka.
Kto wypił, ten jest zuch! (krowa)
Kwiczy: Kwi! Kwi!
No, mówię Ci.
Taplanie się w błocie, w kałuży przy płocie,
po nocach mi się śni. (świnia)
Beczy: Beee! Bee!
Ach, ostrzyż mnie,
A dam ci wełenkę
Na ciepłą sukienkę,
Skarpetkę albo dwie. (owca)
Gdacze: Ko! Ko!
Widział to kto?
Goniłam robaczka,
Lecz schował się w krzaczkach!
I co? I co ? I pstro! (kura)
Rży: Hiii! Haaa!
Kto gna tak jak ja?
Pęd grzywę rozwiewa,
Kłaniają się drzewa
I wiatr mi w uszach gra! (koń)
Gulgocze: Gul! Gul!
Gdy kroczę wśród pól,
Obnosząc korale,
To puszę się stale!
Prawdziwy ze mnie król! (indyk)
Meczy: Meeee! Meee!
Wciąż brykać chce!
Mam rogi i brodę,
Lecz mocno nie bodę!
Pobawisz ze mną się? (koza)
Kwacze: Kwa! Kwa!
To ja! To ja! Ma słynną rodaczkę Kuzynkę Dziwaczkę
Na pewno każdy zna! (kaczka)
2. Praca z książką i wyprawką:
Młodsze przedszkolaki:
„Młode i ich mamy” – porządkowanie ilustracji, tworzenie kolekcji: osobniki dorosłe i ich młode, nazywanie poszczególnych przedstawicieli zwierząt, np.: kura – kurczę, krowa – cielę, gęś – gąsię; wyszukiwanie podobieństw i różnic między młodymi i rodzicami, doskonalenie motoryki małej w czasie kierunkowych ruchów
Środki dydaktyczne: KP s. 153, ilustracje przedstawiające dorosłe i młode wiejskie zwierzęta
Starsze przedszkolaki:
Zwierzęcy teatrzyk – projekt techniczny, zabawa dźwiękonaśladowcza. Dzieci wypychają zwierzęta wiejskie i zginają je na pół wzdłuż linii przerywanej. Następnie z pomocą rodzica robią dziurkaczem dziurki w sylwetach, przewlekają przez nie tasiemki i związują końce. Każdy przedszkolak wybiera sobie zwierzę, które spodobało mu się najbardziej i zawiesza na szyi. Rodzic zaprasza dziecko, aby naśladowało dźwięki jakie wydają poszczególne zwierzęta.
Środki dydaktyczne: W nr 17 „Wiejskie gospodarstwo”, dziurkacz, wstążki.
3. A dla chętnych dodatkowa Karta pracy – Krówka – popraw po śladzie, a następnie pokoloruj najładniej jak potrafisz😊
16.06 2020
Temat dnia: Życie w gospodarstwie wiejskim
1. Jak co dzień zapraszam do wspólnej porannej gimnastyki. Dziś zaprosiłam znane Wam Świeżaki
Gotowi? ZACZYNAMY!
https://www.youtube.com/watch?v=Vq4LxW6QX7I
Wspaniale Wam poszło!
2. A teraz usiądźcie wygodnie i zobaczcie ciekawy film związany z tematyką naszych zajęć - Zapraszam
https://www.youtube.com/watch?v=xrgowwp1V-U
3. Moi Drodzy proponuję zrobić krowę z talerzyka papierowego
W linku znajdziecie inspirację i pomysł
https://pl.pinterest.com/pin/417427459198107636/
4. Zabawa paluszkowa
Każdy mój paluszek
w zwierzątko zmienić muszę.
Gruby, okrągły kciuk
w owczarka zamienię tu.
Ten wskazujący to koń,
po łące goń go goń.
Środkowy jak krówka jest
mleczko dawać chce.
Serdeczny to stara koza,
zaprzęgę go do wozu.
A mały paluszek …. beee,
w owieczkę zamienił się
5. Praca z książką:
Starsze przedszkolaki:
Dzieci uzupełniają ćwiczenia w kartach pracy – łączą dorosłe zwierzęta
z ich młodymi. Środki dydaktyczne: KP4 s. 36
Młodsze przedszkolaki: karta pracy u góry.
15.06 2020
Temat zajęć: „Co słychać w gospodarstwie”
1. Na początek zapraszam do porannej gimnastyki - Gotowi?
https://www.youtube.com/watch?v=EuCip5y1464
Zapraszam do wysłuchania wiersza pt. „W zagrodzie” Bożeny Forma
Wstawać wszyscy wstawać,
dzionek się zaczyna.
Słoneczko już świeci
to dobra nowina.
Gospodyni Magda
z łóżka wyskakuje.
Krząta się po domu,
czasu nie marnuje.
Już czekają kury,
kaczki i perliczki.
Kogut, kilka gęsi,
indor i indyczki.
Gospodyni w wiadrach,
czystą wodę niesie.
Ptactwu sypie karmę,
głodne wszystkie przecież.
Wypuszcza z obory
krowę i barana,
niech na łące trawę
skubią już od rana.
Jak to gospodyni
dba o swą zagrodę,
zawsze bardzo chętnie
pokazać wam mogę.
Spróbujcie odpowiedzieć na pytania:
· Co robi gospodyni Magda?
· Jakie zwierzęta ma w swojej zagrodzie?
· Czym karmi zwierzęta?
2. A teraz zaśpiewajcie piosenkę „Stary Donald” i zastanówcie się, jakie jeszcze domowe zwierzątko można dodać do utworu.
https://www.youtube.com/watch?v=4gkpEFqcnMw&feature=emb_title
3. Kochani jak myślicie, co dają nam zwierzęta? Zobaczcie sami
https://www.youtube.com/watch?v=8E5JeRPT4E4
4. Praca z książką:
Starsze przedszkolaki:
Jakie zwierzęta można spotkać w gospodarstwie wiejskim, dzieci wskazują odpowiednie ilustracje. Następnie nazywają każde zwierzę.
Środki dydaktyczne: KP4 s. 34–35
Młodsze przedszkolaki:
„Cztery czy dwie nogi?” – zabawa matematyczna; dostrzeganie charakterystycznych cech wyglądu, klasyfikowanie zwierząt ze względu na jedną wybraną cechę, odszukiwanie oraz kolorowanie ich na karcie pracy
Środki dydaktyczne: KP s. 151, kredki, obrazki lub sylwety wiejskich zwierząt
5. Dla chętnych karty pracy (załącznik nr 1).
10.06 2020
Temat dnia: Zdrowe lato
Kochani ciekawa jestem, czy zjedzone dzisiaj przez was śniadanie dostarczyło wam sił i energii do wykonywania różnych ćwiczeń. Jeżeli tak, to pokażcie jak przedszkolaki się gimnastykują. Na początek dzieci samodzielnie wykonują ćwiczenia wg wierszyka:
Ręce w górę, potem w bok, niski przysiad, w górę skok.
Następnie zapraszam do ćwiczeń gimnastycznych: liczymy i skaczemy jak żabki
https://www.youtube.com/watch?v=bzboHM5GUzg&t=24s
A teraz propozycje w ramach dzisiejszych zajęć
Moi drodzy, co przedstawiają poniższe ilustracje?
· wymieńcie wszystkie owoce i warzywa, które widzicie?
· pamiętacie, co trzeba zrobić zanim spożyjemy warzywa i owoce?
Jak myślicie:
· dlaczego warto jeść warzywa i owoce?
· co one takiego ważnego zawierają?
· co można zrobić z owoców, a co z warzyw?
Zachęcam do zabawy: Jaki to smak? Rodzic częstuje dziecko owocami – gruszka, jabłko, pomarańcza, cytryna, kiwi. Zadaniem dziecka jest określenie ich smaku – słodki, kwaśny. Zabawę można przeprowadzić również w taki sposób, aby dziecko za pomocą zmysłów: smaku, dotyku lub węchu rozpoznało dany owoc lub warzywo.
Czas chwilkę odpocząć
Moja propozycja: https://www.youtube.com/watch?v=kgqw-4mH7Kw
Na popołudnie idealny będzie deser owocowy ;-), co Wy na co? Spróbujcie z pomocą dorosłego przygotować jakiś deser może to być sałatka, koktajl a może napój (sok) Jaki macie pomysł?
Zabawa na słowa – kto więcej wymieni owoców i warzyw
Dla chętnych karty pracy (załącznik nr 1).
9.06 2020
Temat dnia: Letnia łąka
1. Na początek zapraszam do zabawy kształtującej postawę ciała
„Poruszam się i prostuję”
Na tle muzyki dzieci pokazują różne formy ruchu wskazane przez rodzica (podskoki, obroty, bieg, skoki do przodu). Kiedy muzyka cichnie, wszyscy siadają na dywanie w siadzie skrzyżnym z wyprostowanymi plecami (wyrabiamy u dzieci nawyk zachowania prawidłowej postawy).
Moja propozycja piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=EoJUXxl7iKg
Następnie odpoczywając po krótkiej gimnastyce zachęcam do wysłuchania wiersza I. Salach „Łąka”
„Łąka tylu ma mieszkańców
zwierząt, roślin kolorowych.
Tu motylek, a tam pszczółka
tutaj kwiatek – o różowy
Z kopca wyszedł krecik mały
obok niego idzie mrówka.
Na rumianku w krasnej sukni
przycupnęła boża krówka
Nad tą łąką kolorową
bal wydały dziś motyle.
Zapraszają wszystkie dzieci
więc zatańczmy z nimi chwilę.”
Rozmowa na temat wiersza:
– O czym był wiersz?
– Jakiego koloru była łąka?
– Jakie zwierzęta wystąpiły w wierszu?
– O jakich roślinach jest mowa w wierszu?
– Co wydały motyle nad łąką?
– Kogo zaprosiły motyle na bal?
W celu wzbudzenia ciekawości i zainteresowania proponuję: Zagadki słowne o łące
Zielony dywan, a na nim kwiatów tyle
Piją z nich nektar pszczoły, osy i motyle. (łąka)
Pracowite, małe budują wspaniałe kopczyki,
pałace. Szanujmy ich pracę. (mrówki)
Ma żółte i czarne paseczki,
lata nad łąką i głośno bzyczy kiedy grzeje słonko… (pszczoła)
Czerwone ma nogi, biało- czarne piórka,
do wody przed nim żaby dają nurka… (bocian)
Skaczą po łące, pływają w wodzie,
z bocianem żyją w ciągłej niezgodzie… (żaby)
Czy znacie takiego konika,
który pięknie w trawie cyka? (konik polny)
Ma dwie różki, choć nie bodzie,
mieszka w trawie albo w wodzie.
Domek swój jak, sami wiecie,
nosi zawsze na swym grzbiecie……….(ślimak)
Lata nad łąką w czerwonej kapotce,
a na tej kapotce jest kropka przy kropce….(biedronka)
Ten piękny owad odwiedza kwiateczki,
ma skrzydła tęczowe, niekiedy w kropeczki (motyl)
Że jest w ogródku łatwo zgadniecie,
skrył się, lecz widać kopczyki ziemi. (kret)
Widzisz je we dnie, nie widzisz w nocy,
zimą grzeje słabo, latem z całej mocy. (słońce)
Kolorowe pachnące, w ogrodzie czy na łące,
chętnie je zbieramy na bukiet dla mamy. (kwiaty)
Nie tylko do śmiechu i zabawy ćwiczenia słuchowe i artykulacyjne – rozpoznajemy głosy. Rodzic naśladuje odgłosy zwierząt, dziecko zgaduje i następnie powtarza za rodzicem
· bocian – kle, kle;
· żaba – kum, kum;
· pszczoła – bzz, bzz;
· konik polny – cyk, cyk
2. Propozycja wykonania pracy plastycznej „Kolorowa łąka” https://www.youtube.com/watch?v=SNzyiETq45 Zachęcam do realizacji własnych pomysłów. Wiem już, że jesteście bardzo kreatywni i wykonujecie piękne prace
3. Co to jest? – zabawa ruchowa doskonaląca refleks i orientację w przestrzeni. Zabawa polega na tym, że rodzic zadaje pytanie a dziecko odpowiada, starając się jak najszybciej odnaleźć właściwy przedmiot, podając jego położenie. Przykładowe pytania:
Z tego można pić? – dziecko wskazuje kubek na stole;
Co ma cztery koła i silnik? – dziecko wskazuje samochód zabawkę w pokoju, lub samochód w garażu.
4. Praca z książką:
Starsze przedszkolaki:
Dzieci przyklejają rośliny i zwierzęta na letniej łące, kolorują ilustracje. Opisują swoje prace.
Środki dydaktyczne: KP4 s. 30–31, kredki, bibuła w kolorach: brązowym lub czarnym, zielonym i niebieskim, obrazki zwierząt i roślin, które można spotkać na łące.
Młodsze przedszkolaki:
Tyle samo” – zabawy matematyczne: przeliczanie, dopełnianie, rozdzielanie po tyle samo; nazywanie i kolorowanie owoców; reagowanie na sygnał dźwiękowy
Środki dydaktyczne: KP s. 147, kredki.
Krąg tematyczny: I oto przyszło lato
Temat dnia: Przychodzi lato
1. Na dobry początek proponuję trochę się poruszać, zapraszam na poranną gimnastykę:
https://www.youtube.com/watch?v=LNouuY9zrKQ
2. Kochani jak myślicie, co przedstawiają poniższe ilustracje? (OBOK)
Tak! To właśnie LATO!
Wypoczynek – wakacje
Pierwszy dzień lata
22 czerwca
Temperatura wzrasta, rozpoczyna się najcieplejszy okres w roku
Dzień jest dłuższy od nocy
Trwa kwitnienie i rozwój roślin. Ogrody i trawniki pokryte są kolorowymi kwiatami
Wiele roślin owocuje. Rosną między innymi truskawki, maliny, jeżyny, jagody, poziomki
Dojrzewa wiele warzyw np. ogórki, pomidory, cukinie, buraki czy sałata
W sadach dojrzewają pierwsze jabłka i gruszki
Dojrzewają zboża
Na polach rozpoczyna się okres żniw czyli zbierania plonów
3. Moi drodzy o ile warunki pogodowe pozwolą, zachęcam do zabawy „Podniebne kino” – zabawa doskonaląca umiejętność obserwowania i opowiadania. Zabawa polega na obserwowaniu chmur, dzieleniu się spostrzeżeniami, z czym się kojarzą te białe, pierzaste, kłębiaste obłoki – ktoś zobaczy psa, smoka, a może krokodyla.
4. Dla chętnych praca plastyczna:
Potrzebne będą:
§ płatki kosmetyczne,
§ farby,
§ woda,
§ pipetki,
§ kolorowy papier techniczny,
§ brązowa pianka,
§ nożyczki,
§ brokat oraz kamyki i inne ozdoby do dekoracji
Przygotowanie naszych lodów to wieloetapowa praca. Najpierw trzeba zabarwić waciki, które będą naszymi kulkami lodów. Wystarczy odrobinę farby rozcieńczyć wodą, a następnie taką miksturą polewać waciki. Tak przygotowane waciki trzeba wysuszyć. Najlepiej jest to zrobić na słońcu, wystarczy wystawić na balkon na 2/3 godziny i gotowe. W międzyczasie można przygotować pozostałe elementy. Z pianki wycinamy rożki (wafelki) i naklejamy na kolorowe kartki. Potem nakładamy już tylko lody i dekorujemy według smaku :)
5.06 2020r
Temat dnia: Letnia olimpiada
Sport, to zabawa
sport, to bardzo ważna sprawa,
bo kto sportu nie uprawia
zdrowia, siły nie posiada.
Sportów wiele znamy przecież,
więc do dzieła drogie dzieci:
piłka, narty, deskorolka,
to nie ważne.
Ważny ruch jest moi mili,
byśmy wszyscy zdrowi byli!
Zamiast siedzieć przed ekranem
I grać wiecznie w gry te same,
Zmień tryb życia na sportowy,
Świat się stanie kolorowy.
Warto czasem iść na basen,
Lub rowerem ruszyć w trasę.
Czeka bramka, piłka, kort,
Uprawiamy razem sport.
Umiesz jeździć na dwóch kołach
Już wycieczka gna wesoła.
Świnka dziś najszybciej jedzie,
Zobacz znowu jest na przedzie
Warto czasem iść na basen,
Lub rowerem ruszyć w trasę.
Czeka bramka, piłka, kort,
Uprawiamy razem sport.
Małpka fika po drabinkach
Hula-hop rozkręca świnka.
Ćwiczył miś aż się zasapał,
Lecz kondycji trochę złapał.
Warto czasem iść na basen,
Lub rowerem ruszyć w trasę.
Czeka bramka, piłka, kort,
Uprawiamy razem sport.
Jeśli zostać chcesz piłkarzem
Wpisz się do drużyny marzeń
Zagraj z przyjaciółmi misia,
Wielki puchar zdobądź dzisiaj.
Warto czasem iść na basen,
Lub rowerem ruszyć w trasę.
Czeka bramka, piłka, kort,
Uprawiamy razem sport.
Dziś urządźcie sobie w domu, razem z rodzicami i rodzeństwem olimpiadę sportową.
Jeśli macie możliwość zachęcam do aktywności na podwórku.
A oto moje propozycje na dzisiaj:
Letnia olimpiada przedszkolna – zabawy ruchowe na świeżym powietrzu.
Przykładowe stanowiska zadaniowe:
• Slalom – rozstawione słupki, pomiędzy którymi należy przebiec.
• Tunel – przejście przez tunel na czworakach.
• Przenieś piłki – zadanie polega na przeniesieniu piłek z jednej obręczy do drugiej oddalonej o ok. 2 m.
• Cienka lina – rozciągnięta skakanka, po której należy przejść noga za nogą.
• Przeskocz przeszkodę – dwie lub trzy skakanki rozłożone w poprzek, przez które należy przeskoczyć.
• Turlanie – rozłożony koc, po którym należy się przeturlać.
• Skoki w górę – rzut kostką, odczytanie liczby i wykonanie odpowiedniej liczby skoków.
• Kierunkowe skoki – ciąg narysowanych na chodniku stóp i strzałek pokazujących kierunek skoków i ustawienie stóp (przodem, bokiem na prawo, bokiem na lewo, tyłem) – różne kombinacje.
A popołudniu zapraszam do laboratorium
Znajdziecie tutaj mnóstwo pomysłów na bardzo ciekawe doświadczenia i wspaniałe eksperymenty!
Miłej zabawy
https://www.nowaera.pl/strefainspiracji/przedszkolnelaboratorium?fbclid=IwAR3VisrxB0m_tv4caFm-p6H0SYcHvd8qrGlLboHDJ2NZ6mm7lbbe4MxvBT4
4.06 2020r.
Temat dnia: Sportowa matematyka
1. Na dobry początek proponuję trochę się poruszać, zapraszam na poranną gimnastykę:
https://www.youtube.com/watch?v=b1kyvvbXyVA
2. Do dzisiejszych zabaw potrzebne będą kostki do gry
„Po kolei”
Każdy z graczy rzuca 6 kostkami. Celem jest ułożenie wszystkich kostek w kolejności (od 1 do 6 kropek) przy jak najmniejszej ilości rzutów.
„Kto ma więcej?”
Gracze rzucają kolejno dwiema kostkami. Osoba, której suma wyrzuconych oczek jest większa otrzymuje punkt. Po kilku kolejkach podliczamy zdobyte punkty (my umawiamy się np. na 10 rzutów).
3. A teraz w ramach małej przerwy zaśpiewaj, koniecznie z pokazywaniem:
https://www.youtube.com/watch?v=Vc2p-2aUDbM
4. Praca w książce:
- starsze przedszkolaki
Przedszkolaki przeliczają dzieci i kolorują je zgodnie z poleceniem.
Środki dydaktyczne: KP4 s. 29, kredki
- młodsze przedszkolaki:
Koło – praca plastyczna, kreślenie kół na kartce A3. Dzieci kreślą duże koła ręką w powietrzu, na wewnętrznej stronie dłoni. Następnie starają się kreślić kolorowe koła kredkami na kartkach A3. Po skończonej pracy każde koło mogą ozdobić ruchomymi lub dorysowanymi oczami.
Środki dydaktyczne: białe kartki A3, kredki, ruchome oczy.
3.06 2020
Temat dnia: Skaczemy, pływamy, biegamy…
1. Na sam początek zabawa ruchowa
Hej! Zielone żabki, po łące skakały. (skaczemy po pokoju)
Wcale się bociana dużego nie bały!
Uciekajcie żabki, szybko, póki czas! (uciekamy, kucamy, chowamy głowę w rękach)
Bo ten duży bocian zaraz złapie was!
Raz! dwa! trzy! Idzie bocian zły! Uciekajcie żabki
Raz! dwa! trzy! Odfrunął bocian zły! Papa bocianie! (wstajemy i machamy do bociana)
2. Teraz zabaw się z rodzicami i rodzeństwem w kalambury, a hasłami niech będą dyscypliny sportowe np.: pływanie, bieganie, piłka nożna, tenis itp.
3. A teraz posłuchaj piosenki:
https://www.youtube.com/watch?v=V1Sua6hBAEs
4. Praca z książką:
Starsze przedszkolaki:
Znajdź figurę – zabawa matematyczna. Rodzic pokazuje wzór koła, a zadaniem dzieci jest znaleźć w sali jak najwięcej przedmiotów w kształcie koła. Każde dziecko próbuje policzyć, ile rzeczy znalazło. Zabawa powtarza się z kwadratem i trójkątem. Następnie dzieci wykonują zadanie w kartach pracy: rysują po śladzie koła i dorysowują odpowiednią liczbę dzieci. Środki dydaktyczne: KP4 s. 28, kredki, wzory figur: koła, kwadratu, trójkąta.
Praca plastyczna dla wszystkich:
5. „Olimpiada” – praca plastyczna; rozmowa na temat symbolu igrzysk olimpijskich; wypełnianie konturów kół olimpijskich plasteliną; praca według wzoru; doskonalenie sprawności dłoni (załącznik nr 1)
Środki dydaktyczne: zdjęcie flagi olimpijskiej, kartki A4 z wzorem kół olimpijskich, plastelina w kolorach: niebieskim, żółtym, czerwonym, zielonym, czarnym
2.06 2020
Temat dnia: Zabawy na świeżym powietrzu
Drodzy Rodzice zabawy na świeżym powietrzu to doskonały sposób na rozwój dziecięcej wyobraźni, udoskonalenie zdolności manualnych i lepsze poznanie otaczającego świata.
- Poniżej przedstawiam propozycje wspólnych działań z dziećmi zgodnie z tematyką dnia:
1. Gry z wykorzystaniem piłki – piłka nożna, rzut do celu, podawanie piłki na różne sposoby (góra, dół) itp.
2. Gra w klasy
3. Puszczanie latawca to jednocześnie zabawa ruchowa, dzięki której dziecko może się wybiegać. Jeśli w dodatku samo zrobi albo udekoruje latawiec, to przećwiczy swoje zdolności manualne.
4. Rysowanie kredą po chodniku – tę zabawę na dworze dzieci uwielbiają od zawsze. Dlaczego? Mogą tworzyć to, co tylko podsunie im wyobraźnia! W dodatku nie są ograniczone przez niewielki rozmiar papier.
5. Bańki mydlane, pękając, dostarczają dzieciom niesamowitej frajdy! I nie ma znaczenia czy są to bańki małe, tworzone przez dmuchanie w specjalne kółeczko, czy też duże, które mogą być nawet wielkości dziecka.
Kochani to tylko przykłady niektórych zabaw na świeżym powietrzu.
Praca z książką:
Młodsze przedszkolaki:
„Marzenia o sporcie” – zajęcia z kartą pracy: wypowiedzi na temat obejrzanych rysunków; analiza wzrokowa; wodzenie palcem i kredką po śladzie; opowiadanie o swoich zainteresowaniach związanych ze sportem
Środki dydaktyczne: KP s. 145, ołówki lub kredki
Starsze przedszkolaki:
Pokoloruj zgodnie z kodem (Załącznik nr 1)
1.06 2020 poniedziałek
Temat dnia: Sportowe przedszkole
1. Zastanów się przez chwilę i spróbuj odpowiedzieć na pytanie:
Kim jest sportowiec?
Jakie znasz dyscypliny sportu?
Może masz jakiś swój ulubiony sport albo grę sportową?
Opowiedz o tym.
2. A teraz obejrzyj krótką bajkę o dyscyplinach sportowych:
https://www.youtube.com/watch?v=Klf9pwsbyxk
3. A teraz jak prawdziwy sportowiec zaczerpnij ruchu:
https://www.youtube.com/watch?v=m2WsGrvCx_w&feature=emb_title
4. Praca z książką:
Starsze przedszkolaki:
Na basenie – zabawa dydaktyczna.
Rodzic omawia z dziećmi zasady zachowania się na basenie: słuchanie poleceń ratownika, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, odpowiednie przygotowanie, rozgrzewka przed wejściem do wody. Dzieci wykonują przykładowe ćwiczenia z rozgrzewki, np.: wymachy rąk, przysiady, skłony. Następnie wykonują zadania w kartach pracy: opowiadają, co widzą na obrazku, i przeliczają poszczególne przedmioty. Na koniec wskazują, jakich przedmiotów jest najwięcej. Środki dydaktyczne: KP4 s. 26–27, ilustracja przedstawiające zajęcia na basenie, ołówki
Młodsze przedszkolaki:
Tenis” – praca z kartą pracy: odwzorowywanie konturu rakiety i piłki tenisowej; ćwiczenia w utrzymywaniu koncentracji przez dłuższy czas; doprowadzanie pracy do końca (opis s. 189) Środki dydaktyczne: karta grafomotoryczna A3 nr 13, kredki lub ołówki, piłki do tenisa
Gdy będzie ładna pogoda skorzystaj z tego i zabierz rodziców na rower
Bądźcie aktywni !!!!
29.05 2020
Temat dnia: Moja rodzina mnie kocha!
1. Myjemy podłogę – ćwiczenie stóp. Dzieci siedzą w siadzie skulnym, palce stóp trzymają na woreczkach. Naprzemiennie wysuwają woreczki w przód, w tył, w prawo, w lewo. Środki dydaktyczne: woreczki
Cieszę się gdy…smucę się gdy…
Na początek narysuj na osobnych kartkach wesołą minkę i smutną minkę. Poproś rodzica, żeby przeczytał Ci zdania, a Ty pokaż za pomocą narysowanych minek czy czujesz się wesoły czy smutny w danej sytuacji.
Jedziemy na rodzinną wycieczkę.
Dostałem od babci przytulankę.
Tata nie może pójść z nami do kina.
Mama przeczytała mi piękną bajkę.
Na moje urodziny nie przyjedzie dziadek.
Wczoraj zachorował mój kotek.
Moja siostra narysowała dla mnie obrazek.
Brat nie chciał się ze mną bawić.
2. Mam dla Ciebie teraz dwie karty pracy: Podążaj za śladem, a następnie dokończ wzór na kwiatku.
Oczywiście na koniec pięknie pokoloruj oba rysunki, postaraj się nie „wyjeżdżać” za linie (załącznik nr 1).
3. Bąbelki – zabawa oddechowa. Każde dziecko otrzymuje kubeczek z małą ilością wody oraz słomkę. Na hasło dane przez nauczyciela dzieci wciągają powietrze nosem i wydmuchują przez słomki, robiąc bąbelki w kubeczkach.
Środki dydaktyczne: kubeczki z wodą, słomki
Pamiętajcie również o tym, żeby korzystać z pięknej pogody i wybrać się
z rodzicami na spacer albo rower.
A może wykorzystacie kolorowe kredy na podwórku?
Miłego weekendu!
28.05 2020
Temat dnia: Rodzina trzyma się razem
1. Ćwiczenia poranne:
Wycieczka rowerowa – ćwiczenie mięśni brzucha. Dzieci leżą na plecach, pod każdą stopą trzymając woreczek. Naśladują jazdę na rowerze, próbując utrzymać woreczki palcami.
2. Przyjrzyj się obrazkom i powiedz jakie czynności domowe są na nich wykonywane?
A teraz zastanów się, w których czynnościach domowych mógłbyś pomóc swoim rodzicom?
I dlaczego warto pomagać mamie i tacie w obowiązkach domowych?
3. Zabawy matematyczne :
„Moja rodzina”
Najpierw narysuj swoją rodzinę, wszystkich jej członków. Teraz policz głośno ilu członków rodziny narysowałeś. Następnie za pomocą dowolnych liczmanów (patyczki, kasztany, nakrętki itp.) odlicz tyle samo, ilu członków rodziny narysowałeś
„Trójkąty”
Zobacz, to jest trójkąt:
Rozejrzyj się wokół siebie. Czy znajdujesz w pobliżu coś, co ma kształt trójkąta?
4. A teraz zapraszam do wspólnych ćwiczeń (wylosuj ćwiczenia i je wykonaj):
https://wordwall.net/pl/resource/1069314/gimnastyka-przedszkolaka
5. Zapraszam również do przypomnienia sobie dobrze znanej Wam piosenki:
https://www.youtube.com/watch?v=zC9jbgmeoLc
6. Praca z książką – starsze przedszkolaki:
Rodzinny posiłek – edukacja matematyczna, dopełnianie i przeliczanie. Dzieci opowiadają treść obrazka zamieszczonego w kartach pracy. Rozmawiają o wspólnych posiłkach z rodziną oraz o zasadach zachowania przy stole. Następnie ustalają, kogo brakuje w każdej rodzinie, i przyklejają brakujące osoby. Dorysowują na każdym stole odpowiednią liczbę talerzy i kubków.
Środki dydaktyczne: KP4 s. 25, kredki
27.05 2020
Temat dnia: Raz, dwa – rodzina na sto dwa!
1. Posłuchaj uważanie wiersza:
„Moja rodzina”
Mama, tata oraz brat
to rodzina – to mój świat.
Wszyscy razem się kochamy,
bardzo sobie pomagamy.
Mama jest od przytulania
i buziaków nam dawania.
Tata nosi nas na rękach,
chociaż czasem trochę stęka.
Brat choć starszy, to jest miły.
Ma odwagę, dużo siły.
Wciąż wymyśla fajne sprawy
i zadania, i zabawy.
Mruczek to rodzinny kotek,
który zabrał babci motek,
lecz nie zrobił z wełny szala,
tylko z motkiem długo szalał.
Babcia z dziadkiem przyjeżdżają
i nas wtedy zabierają
na pikniki i spacery,
hulajnogi i rowery.
Gdy rodzinka jest w komplecie,
to nie często – sami wiecie…
Wtedy teatr odwiedzamy
albo razem w scrabble gramy.
I tak mija nam ten czas.
Raz jest kino, a raz las.
Lecz nieważne, co robimy.
Razem dobrze się bawimy.
Kto należał do rodziny chłopca?
Co rodzina lubi robić razem?
Co dzieci robią z babcią i dziadkiem?
Czy chłopiec lubi swoją rodzinę?
Razem z mamą albo tatą poszukajcie w domu albumu z rodzinnymi zdjęciami.
Spróbuj nazwać poszczególne osoby na fotografiach (np. To jest dziadek, to jest ciocia Ania itp.)
Jeśli nie rozpoznajesz wszystkich, poproś rodziców, aby Ci wyjaśnili kim oni są.
2. „Rodzina” – zabawa paluszkowa
Dzieci recytują treść wierszyka, pokazując jednocześnie palce dłoni, zaczynając od kciuka:
Ten pierwszy to dziadziuś (kciuk)
A obok – babusia (palec wskazujący)
Największy to tatuś (palec środkowy)
A przy nim mamusia (palec serdeczny)
A to dziecinka mała (palec mały)
I oto Rodzinka cała (cała dłoń)
Tralala la lala lala…
A to – moja rączka cała (cała dłoń)
Tralala la lala lala…
3. Praca z książką:
Starsze przedszkolaki:
Co robimy z mamą i tatą – zabawa słownikowa, uzupełnianie i opowiadanie historyjki obrazkowej. Dzieci opowiadają, co widzą na obrazku. Uzupełniają braki w obrazkach elementami z wyklejanki. Mówią, co robią rodzice, co robią dzieci na pierwszym, a co na ostatnim obrazku. Wyrażają swoje emocje, mówiąc, czy podoba im się wspólna zabawa z rodzicami. Nauczyciel dopytuje: Czy wy też lubicie wykonywać z rodziną podobne prace?. Środki dydaktyczne:KP4 s. 24
Młodsze przedszkolaki:
Dziś proponuje młodszym dzieciom wykonanie i pobawienie się piaskiem księżycowym, oczywiście starsi też mogą jak mają ochotę😊
https://mojedziecikreatywnie.pl/2013/06/piasek-z-maki-przepis/
Moje drzewo genealogiczne: Proszę narysować lub wkleić zdjęcia najbliższych członków rodziny (załącznik nr 1)
Dla kochanych rodziców od dzieci
https://www.youtube.com/watch?v=x_ZaGkrj5LI&fbclid=IwAR2N6hYc9Pfm9ooTh_hCDDIXip6YNGsYI0u282zCQ97mDwwbYDHadW3Ovig
26.05 2020
Temat dnia: Rodzinne zabawy
1. Wiersz pt „ Rodzinny spacer Kasi” – B. Formy
„Mama, tata, ja i brat
Na spacer idziemy.
Nawet kiedy pada deszcz,
Wszyscy się śmiejemy.
Ze mną razem bawią się
Tata, brat i mama
Taka moja właśnie jest
Rodzinka kochana”
Każde dziecko prawo ma
rodzinę mieć swoją
Wspólnie razem spędzać czas
Bawić się wesoło.
Pytania do wiersza:
– Z kim poszła na spacer dziewczynka Kasia?
– Co lubi robić Kasia z rodzicami?
– Co robią wspólnie, gdy pada deszcz?
– Do czego wszystkie dzieci mają prawo?
– Co lubicie robić razem z rodzicami?
2. Drobiazgi w codzienności – to one tworzą nasze wspomnienia. Dlatego zachęcam do znalezienia chwili na wspólną zabawę z dzieckiem. Te krótkie momenty zapadną w waszej pamięci
Zabawa „ Zabawne minki”- dzieci za pomocą miny rozśmieszają swoich rodziców,
którzy np. pompują balon.
· Wielki rodzinny rysunek – do tej zabawy potrzebujecie wielkiego kawałka papieru – podłużnego albo np. metr na metr. Podzielcie go, po równej części dla każdego członka rodziny. A potem wymyślcie temat, np. „moje największe marzenie”. Taki rysunek będzie po latach wspaniałą pamiątką, więc koniecznie go odłóżcie w bezpieczne miejsce.
· Kalambury – zabawa dobrze znana. Zasady są bardzo proste: jedna osoba przedstawia rysunkiem lub zachowaniem sytuację, rzecz albo zwierzę – dla ułatwienia ustalcie dość proste kategorie
· Taniec z dzieckiem – zachęcam do spontanicznego tańca z dzieckiem
3. Praca z książką:
- Starsze przedszkolaki:
Rodzinny piknik – zabawy graficzne. Dzieci opowiadają, co widać na obrazku, odpowiadając na pytania zadawane przez nauczyciela: Ile rodzin jest na obrazku? W jakim kolorze mają ubrania poszczególne rodziny? Wymień członków rodziny czerwonej, pomarańczowej, zielonej i niebieskiej. Po ile osób liczą te rodziny? Po co rodziny przyjechały do parku? Która z nich przypomina twoją rodzinę i dlaczego?. Zadaniem dzieci jest pokolorowanie balonów tak, aby było po pięć w każdym kolorze. Następnie należy narysować trasę co najmniej jednej rodziny – musi ona zebrać wszystkie balony swojego koloru i dojść do kosza piknikowego w swoim kolorze. Dzieci wskazują rodzinę, która już pokolorowała swoje balony i odnalazła kosz piknikowy.
Środki dydaktyczne: KP4 s. 22–23, kredki
- Młodsze przedszkolaki:
„Mój dom” – zabawa plastyczna
Dzieci otrzymują kartki z narysowanymi figurami geometrycznymi. Wycinają figury (trójkąt: dach, duży kwadrat: ściany, dwa małe kwadraty: okna, duży prostokąt: drzwi, mały prostokąt: komin) i układają z nich dom. Następnie przyklejają go na kartce, ozdabiają swoją pracę kredkami i mazakami. Jeśli wycinanie dużej liczby figur będzie dla dzieci za trudne, mogą dostać gotowe figury, a wyciąć tylko duży kwadrat lub trójkąt.
Środki dydaktyczne: kartki z narysowanymi figurami geometrycznymi lub gotowe figury, kartki z bloku technicznego, nożyczki, kleje, kredki mazaki
Zadanie najważniejsze na Dziś!!!! Pamiętamy, że dziś jest Dzień Mamy!!!! Składamy Mamie życzenia i wręczamy własnoręcznie zrobione prezenty, które robiliśmy w zeszłym tygodniu.
Życzę Wszystkim Mamom dużo cierpliwości, wytrwałości i uśmiechu na twarzy…😊
Pozdrawiam Wszystkich bardzo serdecznie!!!
25.05 2020r. poniedziałek
Temat tygodnia: Duże i małe rodziny w akcji
Temat dnia: Nasze wspaniałe rodziny
1. Na początek tygodnia troszeczkę gimnastyki, możecie poruszać się przy Naszej ulubionej piosence pt. „A ram sam sam”, może zaprosisz do zabawy mamę, tatę lub rodzeństwo???
https://www.youtube.com/watch?v=EKp3EdoHdKI
2. A teraz popatrz na te zdjęcia, co one przedstawiają (u góry)
Jak nazywa się ta grupa,
gdzie jest mama, brat i tata,
siostry, jedna, czasem druga…
Mieszkasz z nimi cztery lata
TAK, to rodzina!
Co to takiego rodzina? Jak opisałbyś rodzinę?
Czy rodzina to tylko rodzice i dzieci?
Kto należy do rodziny?
Opowiedz coś o członkach Twojej rodziny.
A teraz posłuchaj piosenki o rodzinie, pamiętasz jak wspólnie śpiewaliśmy ją w przedszkolu?
https://www.youtube.com/watch?v=zC9jbgmeoLc
3. Praca z książką:
Starsze przedszkolaki: Aktywna rodzina – zabawa graficzna. Dzieci omawiają obrazek: opowiadają, gdzie znajduje się rodzina, kto wchodzi w jej skład. Następnie rysują po śladzie i kolorują obrazek. Środki dydaktyczne: W. A3 nr 15 „Rodzina”
Młodsze przedszkolaki:
„Latawiec” – rozwiązywanie zagadki, rysowanie po śladzie, kolorowanie obrazka (opis s. 180) Środki dydaktyczne: karta grafomotoryczna A3 nr 12
4. A na koniec przygotowałam dla Was kolorowankę – rodzinę Świnki Pepa, możesz pomalować farbami kub kredkami (załącznik na dole).
22.05 2020
Temat dnia: Mamo, Tato to dla Was!!!
1. Przeczytajcie wiersze, który jest o Mamie, a który o Tacie?
Kto się o nas tak troszczy? Najczulej patrzy na nas?
Kto od złych przygód strzeże? Nasza kochana mama.
Uczyła pierwszych kroków, pierwszych słów nas uczyła.
Każdą łzę nam otarła. Mamusia nasza miła.
Jak to dobrze z tatą iść przez las.
– Tutaj dębu liść, a tu stary głaz – objaśnia tata.
Jak to dobrze z tatą iść przez pole.
– Tam skowronek, a tu mrówka ciągnie trawy nić – objaśnia tata. (…)
Jak to dobrze z tatą iść przez świat!
Co możesz powiedzieć o swoich rodzicach? Jaka jest Twoja mama? Jaki jest Twój tata?
2. Wykonaj dziś medal dla mamy i taty (ozdób według własnego pomysłu), wręczymy je w Dniu Ich święta😊 (u góry)
. Praca z książką:
Starsze przedszkolaki: Korale dla mamy – zabawa manualna. Dzieci rysują po śladzie koraliki kredkami w ulubionych kolorach ich mam. Starają się połączyć ze sobą jak najwięcej koralików. Środki dydaktyczne: W karta A3 nr 14 „Korale dla mamy”
Młodsze przedszkolaki:
Nazwij zwierzęta. Pokaż rodziców i dzieci. Przyklej uśmiechnięte buzie obok rodzin zwierząt, które najbardziej ci się podobają (Karta pracy str.143).
4. Dla mamy i taty: wykonamy dziś również otwierany domek dla całej rodziny, myślę, że praca ta sprawi Wam dużo radości:
http://krokotak.com/2016/02/i-vlove-my-family/
5. Przypominamy sobie też piosenkę, którą śpiewaliśmy wczoraj:
https://www.youtube.com/watch?v=IdxQW3jqYtA
A może ktoś chętny i mi zaśpiewa😊
21.05 2020
Temat dnia: Uśmiechy dla mamy!
1. Dziś zaczynamy od gimnastyki (będzie nam potrzebny woreczek gimnastyczny, mama może w łatwy sposób go uszyć – wsypując do środka np. ryż, myślę, że to nic trudnego, a woreczek nam trochę posłuży)
Zestaw „Mamo, zobacz, jacy jesteśmy sprawni!”
Tak sprawne są moje ręce – zabawa ruchowa. Dzieci unoszą wyprostowane ręce, trzymając nad głowami woreczki gimnastyczne. Wykonują naprzemienne krążenia ramion w przód. Kiedy jedna ręka wykonuje krążenie, druga – uniesiona – trzyma woreczek nad głową. Należy wykonać osiem krążeń każdą ręką.
Tak sprawne są moje nogi – zabawa ruchowa. Każde z dzieci unosi w przód ugiętą w kolanie nogę i układa na niej woreczek. Wykonuje krążenia kolanem w taki sposób, aby nie zrzucić woreczka. Należy wykonać cztery krążenia każdą z nóg.
Jestem sprawny – zabawa ruchowa. Dzieci wykonują skłon w przód, układają woreczki na podłodze i prostują się. Następnie wykonują kolejny skłon, chwytają woreczki w dłonie i podnoszą je nad głowę. Ćwiczenie należy powtórzyć osiem razy.
Jestem sprytny – zabawa ruchowa. Każde dziecko trzyma woreczek w jednej dłoni i rozkłada wyprostowane ręce na boki. Następnie unosi nogę ugiętą w kolanie i przekłada woreczek pod kolanem do drugiej dłoni. Wraca do pozycji wyjściowej, trzymając woreczek w drugiej dłoni. Ćwiczenie należy powtórzyć osiem razy.
Jestem skoordynowany – zabawa ruchowa. Dzieci przekładają woreczki z dłoni do dłoni wokół bioder, raz z przodu, a raz z tyłu. Ćwiczenie należy powtórzyć osiem razy.
Tak pracuje mój brzuszek – zabawa ruchowa. Dzieci układają się na plecach na dywanie. Układają sobie woreczki na brzuchach. Na sygnał napinają mięśnie brzucha w taki sposób, aby woreczki uniosły się w górę. Po chwili rozluźniają mięśnie. Ćwiczenie należy powtórzyć osiem razy.
Mam prosty kręgosłup – zabawa ruchowa. Dzieci układają sobie woreczki na głowach i prostują kręgosłup. Spacerują swobodnie po całej sali z woreczkami na głowie. Jeżeli woreczek upadnie, można go podnieść, chwytając palcami stóp.
Potrafię odpoczywać – zabawa relaksacyjna. Dzieci układają woreczki na podłodze. Następnie kładą się na plecach i każde układa głowę na woreczku (jak na poduszce). Dzieci zamykają oczy i przez chwilę wyobrażają sobie, że leżą w ciepłym i przytulnym łóżku. Wykonują wdech nosem i wydech ustami.
2. Teraz wykonaj proste ćwiczenie (ćw. dla starszych dzieci – mają je w książeczkach na końcu) - rysunek na górze.
Poproś rodzica, żeby przeczytał Ci wierszyk, a Ty w tym czasie rysuj paluszkiem , a następnie weź ołówek i rysuj po śladzie ołówkiem:
Portret mojej mamy – zabawa utrwalająca umiejętność układania konsekwentnych serii. Dzieci naklejają brakujące kwiaty na wianku w kartach pracy. W stworzeniu właściwego układu mogą pomóc kontury umieszczone w miejscu brakujących fragmentów. Wewnątrz kompozycji dzieci rysują portrety swoich mam.
Środki dydaktyczne: KP4 s. 21
3. A teraz posłuchaj odgłosów, a dowiesz się dokąd pójdziesz na spacer z mamą?
https://www.youtube.com/watch?v=IoC7WCfx6Z0
Czy już wiesz dokąd na spacer z mamą? Tak, to łąka!
Na łące rośnie mnóstwo kwiatów, myślę, że teraz pora zrobić takie kwiaty
i koniecznie wręczyć je Mamie
Potrzebne będą:
· kolorowa bibuła,
· powycinane kwiatki i listki z białego bloku technicznego,
· spryskiwacz na wodę
Z bloku technicznego wycinamy sylwetę kwiatka, następnie wycinamy lub odrywamy kawałki bibuły, kładziemy je na kwiatku i spryskujemy wodą. Trzeba też uważać, żeby tej wody nie było za dużo, ponieważ całkowicie zniszczy to papier. Mokre kwiatki odkładamy do wyschnięcia na kilka godzin. Gotowe kwiaty można przykleić na kolorową kartkę i stworzyć kolaż, albo bukiet.
4. A teraz posłuchaj tej piosenki (starsze dzieci ją już znają) i spróbuj się jej nauczyć, jest to moja jedna z ulubionych😊
Śpiewające Brzdące - Kocham Cię, Ti Amo, Je T'aime
https://www.youtube.com/watch?v=IdxQW3jqYtA
Myślę, że warto ją trochę się pouczyć i zaśpiewać mamie.
20.05 2020 środa
Temat dnia: Zobacz mamo!
1. Mamo, mamo, zobacz! – słuchanie opowiadania „Zobacz, mamo!” Magdaleny Ledwoń.
Zobacz mamo! Króliczek namalował obrazek. „Jest taki piękny jak moja mama” – pomyślał i natychmiast postanowił pokazać go mamie. Zabrał malowidło ze stolika i pokicał do kuchni, gdzie mama przygotowywała na podwieczorek ciasto marchewkowe. „Mamo, mamo zobacz! Ten obrazek namalowałem dla ciebie!” – krzyczał już z korytarza. Mama odwróciła się i rzuciła okiem na dzieło synka. „Piękny – powiedziała – co się na nim znajduje?” „Ogródek. Z kwiatami. Taki jak twój” – dopowiedział dumny ze swego dzieła króliczek. Królicza mama uśmiechnęła się. A Króliczek przypomniał sobie, że w ogrodzie, tuż obok kapusty, rosną piękne kwiaty, które mama zasadziła wiosną. Może z nich zrobić wspaniały bukiet. Wypadł z domu niczym strzała, zanim mama zdążyła kiwnąć głową, że zgadza się na jego wyjście na dwór. Po chwili Króliczek wpadł do kuchni niosąc pełne naręcza kwiatów. „Mamo, mamo zobacz! Te kwiaty są dla ciebie”. Mama odwróciła się do synka, a na jej twarzy widać było zmieszanie. Nie wiedziała, czy dziękować mu za prezent, czy nakrzyczeć na niego za błoto na dywanie, które przyniósł na łapkach z ogródka i za wyrwanie jej ulubionych konwalii, wprost z rabatki przed domem. Ale Króliczek, nie zwracając uwagi na minę mamusi, podbiegł do zlewu, napełnił wodą słoik, który mama włożyła do zmywarki i wcisnął do niego kwiaty. „Mamo, mamo zobacz, jaki jestem szybki” zdążył jeszcze krzyknąć zanim wypadł z domu na poodwórko. A mama? A mama zobaczyła swoje ulubione kwiaty wciśnięte niedbale w brudny słoik po marynowanej marchewce z dzisiejszego obiadu, błoto z ogródka na podłodze, plamy z farb w przedpokoju, które spłynęły z Króliczkowego obrazka, gdy niósł go do kuchni. Nie mówiąc już o tym, że zobaczyła w pokoju synka rozrzucone na stoliku plakatówki i pędzle, a w ogrodzie podeptaną rabatkę z konwaliami. „Króliczku, synku, zobacz!” – zawołała mama, gdy tylko otrząsnęła się z szoku. „A co?” – synek strzygnął długimi uszami i nasłuchiwał z drugiego końca ogrodu. „Pokażę ci, jaką zrobiłeś mi niespodziankę” – odpowiedziała mamusia. A wy jak myślicie, czy ta niespodzianka sprawiła mamusi Króliczka radość?
– rozmowa na podstawie wysłuchanego opowiadania. Dzieci zastanawiają się, dlaczego mamusia nie ucieszyła się z niespodzianek przygotowanych dla niej przez synka. Próbują powiedzieć, co Króliczek powinien zrobić, żeby mama cieszyła się jednak z prezentu, który od niego dostała. Rodzic prosi, żeby dziecko zastanowiło się, czy im też czasami zdarza się zrobić coś, co zamiast ucieszyć mamę, sprawia jej przykrość. Dziecko ustala, dlaczego tak się dzieje (bo np. jesteśmy nieuważni, przysparzamy mamie pracy) i co należy wtedy zrobić (np. przeprosić, porozmawiać, przytulić się, pomóc w sprzątaniu).
Praca z książką:
2. Starsze przedszkolaki: Rabatki dla mamy – zabawa grafomotoryczna. Dzieci wykonują zadania w kartach pracy: nazywają widoczne na obrazkach kwiaty, a także kolorują na czerwono wszystkie róże, a na żółto – wszystkie tulipany. Stokrotki mają pozostać niepokolorowane. Środki dydaktyczne: KP4 s. 20, kredki
Młodsze przedszkolaki: Karta pracy powyżej:
3. Teraz posłuchaj piosenki, myślę, że szybko się jej nauczysz
i będziesz mógł pięknie zaśpiewać dla Twojej Mamy:
https://www.youtube.com/watch?v=RvHfN-4Va4g
Praca plastyczna dla wszystkich (załącznik nr 1).
19.05 2020
Temat dnia: Zabawy z mamą
1. Czy to dłonie mamy?” – do zabawy zapraszamy wszystkich domowników. Dziecku zasłaniamy oczy. Zadaniem dziecka jest rozpoznanie mamy po dotyku dłoni.
2. „Czy znasz swoją mamę?”– quiz.
· – Jaki program telewizyjny ogląda twoja mama najczęściej?
· – Jaki jest kolor oczu twojej mamy?
· – Jaką potrawę najbardziej lubi twoja mama?
· – Ulubione zajęcie twojej mamy to…?
· – Jakie ciasto twoim zdaniem udaje się mamie najbardziej?
· – Co twoja mama robi najlepiej?
· – Jak mama odpoczywa?
· – W jakiej pracy domowej najczęściej pomagasz mamie?
3. Dziecięce SPA – masażyk relaksacyjny dla mamy. Dzieci siadają w parach (z mamą lub rodzeństwem), ćwiczą masażyk dla mamy, ruchy muszą być delikatne, ponieważ twarz jest miejscem bardzo wrażliwym.
Moja mama Moja mama ma piękne oczy (delikatne uderzanie opuszkami palców w okolicach oczu) i nosek ma najpiękniejszy. (głaskanie nosa z góry na dół, od nasady, do czubka)
Gdy się śmieje, śmieje się świat, (delikatne uderzanie opuszkami palców w okolicach ust) bo śmiech mamy jest najszczerszy.
Moja mama ma ładne włosy (wkładanie palców we włosy i masowanie skóry głowy) i policzki śliczne, rumiane. (delikatne chwytanie palcami skóry twarzy)
Gdy urosnę, będę jak mama (przeciąganie się jak przy wstaniu z łóżka) I, jak ona, z uśmiechem z łóżka wstanę.
4. Praca w książkach:
Starsze przedszkolaki: Z moją mamą lubię… – wypowiedzi inspirowane ilustracjami, rysowanie. Dzieci nazywają czynności, które wykonują mamy i dzieci, a następnie rysują uśmiechnięte buzie obok fotografii przedstawiających działania, które one lubią wykonywać. Na zakończenie rysują miły prezent dla mamy.
Środki dydaktyczne: KP4 s. 18–19, ołówek.
Młodsze przedszkolaki: Dorysuj brakujące elementy i pokoloruj kwiaty tak samo jak wzory (Karta pracy str.141).
5. „Nasze dłonie” – zabawa plastyczna; wykonanie prezentu dla mamy; odciskanie dłoni w masie solnej
Rodzic wspólnie z dziećmi przygotowuje masę solną, dzieci dokładnie ją ugniatają. Następnie delikatnie ją rozwałkowują, tak, żeby uzyskać gruby placek. Potem rodzic delikatnie oprósza im mąką dłonie (by nie przykleiły się do masy) i dzieci odciskają swoje ręce. Wokół odcisków wycinają odpowiedni kształt, np. koło za pomocą miski lub garnka. Do masy można dodać barwniki spożywcze, by uzyskać różne kolory, albo pomalować odciski farbami po dokładnym wyschnięciu masy.
Środki dydaktyczne: mąka, sól, miska, garnek, wałek, barwniki spożywcze lub farby, pędzelki
1 szklanka mąki;
1 szklanka soli;
ok. 0,5 szklanki woda.
Oczywiście do uzyskania większej ilości masy używamy wielokrotności mąki i soli np. 3 szklanki mąki + 3 szklanki soli + woda. Zacznijmy od tego, że do głębokiej miski wsypujemy mąkę i sól. Dokładnie mieszamy i wlewamy niewielką ilość wody. Mieszamy, rozgniatamy grudki, dodajemy odrobinę wody i ponownie mieszamy. Ilość wody jest tu kluczowym czynnikiem i trzeba ją wlewać stopniowo.
6. A popołudniu proponuję bezpieczną grę on-line – puzzle:
https://www.gry.pl/gra/ukadanka-koty-2
19.05 2020
Temat dnia: Zabawy z mamą
1. Czy to dłonie mamy?” – do zabawy zapraszamy wszystkich domowników. Dziecku zasłaniamy oczy. Zadaniem dziecka jest rozpoznanie mamy po dotyku dłoni.
2. „Czy znasz swoją mamę?”– quiz.
· – Jaki program telewizyjny ogląda twoja mama najczęściej?
· – Jaki jest kolor oczu twojej mamy?
· – Jaką potrawę najbardziej lubi twoja mama?
· – Ulubione zajęcie twojej mamy to…?
· – Jakie ciasto twoim zdaniem udaje się mamie najbardziej?
· – Co twoja mama robi najlepiej?
· – Jak mama odpoczywa?
· – W jakiej pracy domowej najczęściej pomagasz mamie?
3. Dziecięce SPA – masażyk relaksacyjny dla mamy. Dzieci siadają w parach (z mamą lub rodzeństwem), ćwiczą masażyk dla mamy, ruchy muszą być delikatne, ponieważ twarz jest miejscem bardzo wrażliwym.
Moja mama Moja mama ma piękne oczy (delikatne uderzanie opuszkami palców w okolicach oczu) i nosek ma najpiękniejszy. (głaskanie nosa z góry na dół, od nasady, do czubka)
Gdy się śmieje, śmieje się świat, (delikatne uderzanie opuszkami palców w okolicach ust) bo śmiech mamy jest najszczerszy.
Moja mama ma ładne włosy (wkładanie palców we włosy i masowanie skóry głowy) i policzki śliczne, rumiane. (delikatne chwytanie palcami skóry twarzy)
Gdy urosnę, będę jak mama (przeciąganie się jak przy wstaniu z łóżka) I, jak ona, z uśmiechem z łóżka wstanę.
4. Praca w książkach:
Starsze przedszkolaki: Z moją mamą lubię… – wypowiedzi inspirowane ilustracjami, rysowanie. Dzieci nazywają czynności, które wykonują mamy i dzieci, a następnie rysują uśmiechnięte buzie obok fotografii przedstawiających działania, które one lubią wykonywać. Na zakończenie rysują miły prezent dla mamy.
Środki dydaktyczne: KP4 s. 18–19, ołówek.
Młodsze przedszkolaki: Dorysuj brakujące elementy i pokoloruj kwiaty tak samo jak wzory (Karta pracy str.141).
5. „Nasze dłonie” – zabawa plastyczna; wykonanie prezentu dla mamy; odciskanie dłoni w masie solnej
Rodzic wspólnie z dziećmi przygotowuje masę solną, dzieci dokładnie ją ugniatają. Następnie delikatnie ją rozwałkowują, tak, żeby uzyskać gruby placek. Potem rodzic delikatnie oprósza im mąką dłonie (by nie przykleiły się do masy) i dzieci odciskają swoje ręce. Wokół odcisków wycinają odpowiedni kształt, np. koło za pomocą miski lub garnka. Do masy można dodać barwniki spożywcze, by uzyskać różne kolory, albo pomalować odciski farbami po dokładnym wyschnięciu masy.
Środki dydaktyczne: mąka, sól, miska, garnek, wałek, barwniki spożywcze lub farby, pędzelki
1 szklanka mąki;
1 szklanka soli;
ok. 0,5 szklanki woda.
Oczywiście do uzyskania większej ilości masy używamy wielokrotności mąki i soli np. 3 szklanki mąki + 3 szklanki soli + woda. Zacznijmy od tego, że do głębokiej miski wsypujemy mąkę i sól. Dokładnie mieszamy i wlewamy niewielką ilość wody. Mieszamy, rozgniatamy grudki, dodajemy odrobinę wody i ponownie mieszamy. Ilość wody jest tu kluczowym czynnikiem i trzeba ją wlewać stopniowo.
6. A popołudniu proponuję bezpieczną grę on-line – puzzle:
https://www.gry.pl/gra/ukadanka-koty-2
18.05 2020 poniedziałek
Krąg tematyczny: Moja mama jest kochana
Temat dnia: Jak można ucieszyć mamę?
1. „Moja mama jest…” – doskonalenie umiejętności wypowiadania się; opisywanie wyglądu oraz cech charakteru swoich mam.
2. Na początek potrzebny będzie bębenek. Jeśli nie macie w domu bębenka, to znajdźcie coś, co może go zastąpić (garnek, pudełko itp.), a ostatecznie mogą być Wasze rączki do wyklaskiwania, albo nóżki do tupania.
Zabawa rytmiczna – „Dla mojej mamy gram”
Rodzic recytuje rymowankę:
„Dla mojej mamy gram
Czy to tu, czy też tam – tak dla mojej gram”
Następnie wystukuje różne układy rytmiczne, dziecko powtarza rytm. Po każdym układzie powtarzamy rymowankę.
A teraz zastanów się przez chwilkę jakie znasz uczucia i emocje… i spróbuj rozwiązać zagadki:
Za nic z łóżka wstać nie mogę,
bo coś łapie mnie za nogę.
Kto uczucie to rozumie,
może nazwę dać mu umie?
(strach, lęk, obawa)
Siedzę w kącie, głowę zwieszam,
nawet żart mnie nie rozśmiesza.
Niech więc ktoś tę sprawę zgłębi:
Jakie mnie uczucie gnębi?
(smutek, przygnębienie)
Wciąż zadręcza mnie pytanie:
Czemu on to ma, a ja nie?
Jakie to uczucie budzi,
czy odpowiedź cię nie trudzi?
(zazdrość)
Ciągle skaczę, tańczę, śpiewam,
chcę, by śmiechem świat rozbrzmiewał!
Przejrzyj znanych uczuć listę,
które jest tu oczywiste?
(radość, szczęście)
3. Starsze przedszkolaki: Serce dla mamy – praca plastyczna, układanie kompozycji z gotowych elementów. Dzieci wypychają serce i płatki kwiatów z „Wyprawki”. Na sercu układają kompozycję z płatków według własnych pomysłów. Na zakończenie przyklejają ułożone kompozycje. Jeśli dzieci są wystarczająco sprawne manualnie, mogą również wykonać kompozycje przestrzenne. W tym celu należy posmarować klejem wyłącznie nieduży fragment każdego płatka, a po wyschnięciu kleju zagiąć ku górze tę część, która nie została przyklejona lub przykleić kwiaty na kawałkach gąbki.
Środki dydaktyczne: W. nr 16 „Serce dla mamy”, klej
Młodsze przedszkolaki: „Bukiecik dla Mamy”- wypchnij elementy. Ułóż bukiet dla mamy i naklej na kolorową kartkę. Z zielonych pasków zrób łodygi, potem doklej dowolne kwiaty i liście. Bukiet możesz ozdobić kokardą i sercem.
Środki dydaktyczne: Karta pracy, str.139
· Co mogę zrobić, kiedy mama jest smutna?
Porozmawiaj z mamą co ją cieszy i jak można ją rozbawić, co poprawia jej nastrój
4. A teraz posłuchaj piosenki o mamie:
https://www.youtube.com/watch?v=WoSwvWBT3KE&feature=emb_title
Dla kogo są prezenty?
Jakie prezenty przywiezie dziecko z podróży? Czy zapamiętałeś wszystkie?
5. Proszę ozdobić kwiat według własnego pomysłu (plastelina, farby), następnie wyciąć i nakleić na kolorową kartkę. POWODZENIA!!! (załącznik nr 1).
15.05 2020 piątek
Temat dnia: Miasteczko zawodów
1. MASAŻYKI - o tego rodzaju masażu mówi się obrazowo jako o „sercu na dłoni”, gdyś jest on formą okazywania dziecku przez rodzica miłości poprzez dotyk. Zabawy te powstały z myślą o dzieciach i rodzicach, aby pogłębiać ich więź uczuciową i fizyczną, która tworzy się jeszcze przed narodzinami dziecka. Masażyki także uczą dziecko: orientacji we własnym ciele, pomagają poznać kierunki (góra-dół, lewo-prawo) i pozwalają mu doznawać różnego rodzaju bodźce dotykowe.
Czas na masaż (w przedszkolu dzieci je uwielbiają):
Płynęła sobie rzeczka [palcem rysujemy na plecach krętą rzeczkę]
Świeciły dwa słoneczka [rysujemy dwa kółka]
Idą konie [palcami udajemy kroki konia]
Przeszły słonie [palcami udajemy ciężkie słoniowe kroki]
Spadł deszczyk [palcami naśladujemy spadające krople]
Przeszedł dreszczyk? [łaskoczemy dziecko w boczki]
Tu podkóweczka tu, tu, tu [rysujemy palcem na stopie dziecka kształt podkowy]
Tu gwoździczek tu, tu, tu [delikatnie kłujemy palcem dziecko w stopę]
I młoteczkiem: puk, puk, puk [delikatnie pukamy w stopę dziecka]
I pilniczkiem: pitu pitu, pitu [jeździmy dziecku po stopie palcem, udając, że szlifujemy pilnikiem gwoździe. Dziecko ten ruch łaskocze, więc się śmieje i zwykle wyciąga zaraz drugą nogę do podbicia podkóweczki]
PIZZA
[Dziecko leży na brzuchu]
Najpierw sypiemy mąkę [Przebieramy po jego plecach opuszkami palców obu dłoni]
zgarniamy ją [brzegami obu dłoni wykonujemy ruchy zagarniające]
lejemy oliwę [rysujemy palcem falistą linię, począwszy od karku aż do dolnej części pleców]
dodajemy szczyptę soli [lekko je szczypiemy]
no… może dwie, trzy.
Wyrabiamy ciasto [z wyczuciem ugniatamy boki dziecka]
wałkujemy [wodzimy dłońmi zwiniętymi w pięści po jego plecach w górę i w dół]
wygładzamy placek [gładzimy je]
i na wierzchu kładziemy:
pomidory, [delikatnie stukamy dłońmi zwiniętymi w miseczki]
krążki cebuli, [rysujemy koła]
oliwki, [naciskamy palcem w kilku miejscach]
… [dziecko samo wymyśla co dodajemy do pizzy]
posypujemy serem [szybko muskamy dziecko po plecach opuszkami palców obu dłoni]
(parmezanem, mozzarellą)
i… buch! do pieca. [Przykrywamy sobą dziecko i na chwilę pozostajemy w tej pozycji-dopóki dziecko ma na to ochotę]
Wyjmujemy i kroimy: [Kroimy plecy brzegiem dłoni]
dla mamusi, dla tatusia,
dla babci, dla brata
dla Matyldy… a teraz [dziecko wymyśla, dla kogo jeszcze będą kawałki pizzy]
polewamy keczupem, [kreślimy palcem na plecach linię z pętelkami]
i… zjadamy… mniam, mniam, mniam.
[Gdy rodzice bawią się z dzieckiem, w tym momencie następuje zwykle cała gama połączonych z całowaniem dziecka, delikatnym naśladowaniem gryzienia]
2. A teraz dopasuj do pary przedmioty i odpowiedni zawód:
https://wordwall.net/pl/resource/958598/zawody
3. Jako to zawód? – kalambury
Pobawcie się wspólnie w kalambury, a hasłami niech będą różne zawody.
Ciekawe kto zgadnie ich najwięcej😊
4. Zabawy plastyczne:
Wybierz i wklej do walizki atrybuty, które będziesz potrzebował do swojego wymarzonego zawodu w przyszłości, możesz wybrać kilka (załącznik nr 1).
14. 05 2020
Temat dnia: Uczymy się liczyć pieniądze
1. Co to za produkty i jak nazywa się sklep, w którym można je kupić?:
2. Poproś mamę, albo tatę, żeby przeczytał Ci opowiadanie:
Wyprawa na zakupy
Ania dostała niedawno zaproszenie do swojej kuzynki Zuzi na urodziny. Nie byle jakie, aż siódme!
Zuzia jest o rok starsza od Ani i we wrześniu pójdzie do szkoły. Ale na razie chodzi jeszcze do przedszkola z Anią, tyle, że do starszej grupy. Dziewczynki mieszkają niedaleko siebie, więc popołudniami często się odwiedzają.
Zuzia obchodzi w sobotę swoje urodziny, więc zaprosiła Anię na małe przyjęcie. Oczywiście dziewczynka nie może przegapić tego wspaniałego wydarzenia. Przygotowała już strój, buciki oraz samodzielnie wykonaną laurkę z życzeniami. Brakuje tylko prezentu.
– Tato, zawieziesz mnie do sklepu – Ania zwróciła się do tatusia, który właśnie czytał gazetę w fotelu.
– A w jakim celu? – Popatrzył na córkę znad okularów, które podczas czytania zsunęły mu się na czubek nosa.
– Bo wiesz, urodziny… – zaczęła nieśmiało dziewczynka, ale nie musiała kończyć zdania, bo tato od razu domyślił się o co chodzi. Piętnaście minut później siedzieli w samochodzie i zmierzali
w kierunku sklepu.
– To co kupujemy? – zagaił tata, który – chociaż był najwspanialszym tatusiem na świecie, zupełnie nie miał pojęcia, jakimi zabawkami bawią się małe dziewczynki.
Córeczka natomiast wiedziała od razu, że kupi Zuzi najpiękniejszą, najcudowniejszą i najbardziej niesamowitą lalkę Barbarę, do której wzdychają z Zuzą od dawna. Niestety ani mamusia Zuzy, ani mamusia Ani nie rozumieją tej miłości. Powiedziały, że nie kupią tych lalek, bo są po prostu bardzo drogie.
– Lalkę, taką o jakiej marzyła Zuzia od baaaardzo
dawna – powiedziała Ania, kładąc szczególny nacisk na głoskę „a” w wyrazie „bardzo”, żeby tatuś mógł sobie wyobrazić, jaki to szmat czasu wzdychają do Barbary. I tak jak się spodziewała, pokiwał głową ze zrozumieniem. Nie protestował też specjalnie, kiedy stali przed regałem i Ania pokazała mu cenę lalki. Całe szczęście, tatuś doskonale rozumiał, że prezent na siódme urodziny to nie może być byle co i pozwolił córce kupić Barbarę dla Zuzanny. Niestety cała życzliwość do pomysłu Ani zniknęła, gdy dziewczynka włożyła do koszyka dwa pudełka.
– A co to ma znaczyć? – zapytał zdziwiony tatuś.
– Co? – zapytała z niewinną miną Ania, ale doskonale wiedziała, o co chodzi.
– Barbara numer dwa – tatuś wskazał na koszyk. – Czy ktoś jeszcze ma urodziny, a ja o tym nie wiem?
– Nie – odparła córeczka. – Ale wiesz tato, że ja też marzę o Barbarze tak samo mocno jak Zuzia. I będę bardzo nieszczęśliwa, jeśli jej nie dostanę. I Ania zrobiła minę, która sugerować miała tatusiowi, jak bardzo smutne jest to dla niej doświadczenie. Niestety tata tylko się skrzywił z niedowierzaniem. Ania spróbowała go przekonać w inny sposób. Wyjęła więc z kieszeni trzy różowe, papierowe pieniądze, które przed wyjazdem wyjęła ukradkiem ze skarbonki.
I powiedziała:
– To sama ją kupię, popatrz mam pieniążki!
Tata uśmiechnął się pod nosem i pogładził Anię po główce.
– Córciu, to wystarczy tylko na połowę tej lalki. Musiałabyś kupić tylko nogi albo tylko brzuch z głową. Czy chciałabyś taką lalkę? – zapytał.
Ania pokręciła przecząco głową. Wszystkie części Barbary są świetne. Bez nóg nie mogłaby cieszyć się bucikami, które są w zestawie, a bez reszty ciała nie mogłaby jej czesać, ani przebierać. Bez sensu byłaby taka zabawa.
Po powrocie do domu tata wytłumaczył córce,że każdy pracujący człowiek otrzymuje wynagrodzenie za to, co robi w pracy. Tych pieniędzy jest określona ilość, a jak się skończą, to nie dostaje się ich więcej. Bez pieniędzy nie da się nic kupić, nawet jedzenia, więc dorośli muszą rozdzielać pieniądze tak, żeby wystarczyły na cały miesiąc – do następnej wypłaty. Dlatego trzeba czasem pomyśleć, czy warto kupować drogie rzeczy, skoro można mieć podobne, a zapłacić za nie mniej. Albo czy faktycznie to, co chcę kupić, jest bardzo potrzebne.
Ania, leżąc w łóżku, myślała o tym, co powiedział jej tatuś. I zrobiło się jej przykro. Chciała mieć Barbarę tylko dlatego, że ma piękne sukienki i buciki. I w sumie dlatego, że widziały z Zuzią taką lalkę w reklamie. Ale lalka zupełnie nie była potrzebna, bo w końcu Ania miała wiele innych lalek, którymi prawie w ogóle się nie bawiła.
Na sobotnie urodziny do Zuzi zabrała kupioną przez siebie Barbarę, ale także dwie inne lalki – Kasię i Cecylkę. Razem z kuzynką bawiły się lalkami całe popołudnie i nawet nie zauważyły, kiedy trzeba było się rozstać.
– Przyjdź do mnie jutro – prosiła Zuzia. – I weź ze sobą Kasię i Cecylkę. Bez nich zabawa nie będzie taka sama. Ania uśmiechnęła się i pomyślała, że bardzo dobrze zrobiła, że nie kupiła drugiej Barbary. Lalki, tak jak ludzie, powinny być różne. Gdyby były takie same, to byłoby nudno.
A teraz zastanów się i odpowiedz na pytania:
· Dlaczego tatuś i Ania pojechali do sklepu?
· Jak zachowywała się w sklepie dziewczynka?
· Czy tatuś kupił lalki dla obu dziewczynek?
· Dlaczego Ania nie mogła zapłacić za lalkę swoimi pieniędzmi?
Jak myślisz, dlaczego rodzice nie zawsze kupują wszystkie zabawki, które chciałbyś mieć?
Czy posiadanie dużej liczby zabawek czyni szczęśliwym?
3. Teraz zobacz krótką bajeczkę, w której Myszka w Paski opowiada czym są pieniądze:
https://www.youtube.com/watch?v=dnpa8mNtGi4
4. Zabawa orientacyjno-porządkowa: „Orzeł czy reszka?”
Pooglądajcie wspólnie kilka monet. Możecie zaobserwować, że każda z nich ma z jednej strony umieszczonego orła, a z drugiej – cyfrę oznaczającą jej wartość. Poproś rodzica, żeby Ci wyjaśnił, że strony monety to awers i rewers lub po prostu orzeł i reszka. Teraz rzucajcie monetą wykonaj odpowiednie ćwiczenie 1 orzeł, 2 – reszka.
1. Kucharz – dziecko napina mięśnie brzucha i pokazuje, jak wyglądają, gdy są głodne, a następnie rozluźnia mięśnie i prezentuje, jak wyglądają, gdy zjedzą coś
2. Dziecko stoi w pozycji wyprostowanej, trzymając ręce na biodrach, i wykonuje skręty tułowia
5. A teraz te monety możesz odrysować na kartce, to prawdziwe czary – mary, spróbuj
6. Praca z książką:
- Starsze przedszkolaki: Co kupiłem/kupiłam? – zabawa grafomotoryczna. Dzieci przyglądają się przedmiotom przedstawionym na ilustracji i je nazywają. Za pomocą ołówka starają się narysować po śladzie ich kontury, a następnie łączą przedmiot z jego cieniem.
Środki dydaktyczne: KP4 s. 17, ołówek
- Młodsze przedszkolaki wykonują ćwiczenie poniżej (załącznik nr 1)
13.05 2020 środa
Temat dnia: Ciekawe zawody
1. Na samym początku trochę się poruszamy, zrobimy rozgrzewkę:
Gimnastyka – zabawa ruchowa z rymowanką.
Dzieci wykonują ćwiczenia zgodnie z rymowanką:
Gimnastyka
Co dzień rano nasza mama
z hukiem okno nam otwiera
i okrzykiem budzi wszystkich:
– Gimnastyka będzie teraz! (marsz w miejscu z wysoko uniesionymi kolanami)
Rączki w górę i na boki,
trzy przysiady,
dwa podskoki, wdech i wydech,
cztery skłony i pajacyk roztańczony. (ćwiczenia zgodnie z treścią rymowanki)
Jeszcze uśmiech do słoneczka
i poranna szklanka mleczka. (dzieci uśmiechają się do siebie i naśladują gest picia ze szklanki)
Potem wszyscy przez dzień cały
humor mają doskonały. (dzieci machają do rodzica uśmiechając się szeroko)
2. A teraz ZAWODOWA GIMNASTYKA:
„Listonosz” – Wyobraź sobie, że jesteś listonoszem wrzucającym listy ludziom do skrzynek – stań w pozycji wyprostowanej, trzymając ugięte w łokciach ręce na wysokości klatki piersiowej. Wykonaj wypad w bok, uginając lekko kolana i prostując ręce rozkładaj je jednocześnie na boki. Później powróć do pozycji wyjściowej i zrób wypad w przeciwną stronę.
„Górnik” – Wyobraź sobie, że jesteś górnikiem zjeżdżającym pod ziemię do kopalni – zrób kilka przysiadów.
„Fryzjer” – Wyobraź sobie, że jesteś fryzjerem i tniesz nożyczkami – połóż się na plecach, unieś nogi do góry i rób delikatne wymachy (nożyce)
„Kelner” – Wyobraź sobie, że jesteś kelnerem i rozglądasz się, czy goście czegoś potrzebują – stań prosto, trzymaj ręce na biodrach i wykonaj skręty tułowia.
3. Pewnie się zmęczyliście, usiądźcie wygodnie i zrelaksujcie się w ciszy:
https://www.youtube.com/watch?v=tb5TAMjnNvM
4. Praca z książką:
Starsze przedszkolaki:
Komu to będzie potrzebne? – zabawa dydaktyczna. Dzieci wycinają z Wyprawki karty do gry w Piotrusia. Następnie nazywają przedstawione na ilustracjach zawody, opisują, czym zajmuje się osoba wykonująca dany zawód i jakie narzędzie do niej pasuje.
Środki dydaktyczne: W nr 15 „Piotruś z zawodami”, nożyczki
Zawodowy Piotruś – zabawa karciana. Rodzic wyjaśnia, na czym polega gra w Piotrusia. Dzieci siadają w małych zespołach ochotnik miesza karty i rozdaje każdemu z graczy po pięć kart, a resztę odkłada na bok. Każdy gracz sprawdza, czy w swoim wachlarzu kart ma parę – przedstawiciela zawodu i przedmiot, który kojarzy się z danym zawodem. Jeśli znajdzie parę, odkłada ją na bok, a następnie dobiera dwie kolejne karty ze stosu. Jeśli zabraknie kart w stosie, gracze dobierają karty od siebie nawzajem. Uwaga – jedna karta to „Piotruś”, czyli karta bez pary. Wygrywa osoba, która najszybciej pozbędzie się wszystkich swoich kart.
Młodsze przedszkolaki:
Narysuj drabinę i koła palcem umoczonym w czarnej farbie:
Środki dydaktyczne: Karta pracy str. 137
5. A teraz posłuchaj piosenki, o kim jest ta piosenka?
Jaki zawód wykonuje ten pan? Czy wiesz na czym polega jego praca?
https://www.youtube.com/watch?v=ZY4IuRou2a0
6. A na koniec poniżej przygotowałam dla Was łamigłówkę. (załacznik nr1)
12.05 2020 wtorek
Temat dnia: Kim zostanę, kiedy dorosnę?
1. Zawody – słuchanie wierszy Zbigniewa Dmitrocy. Dziecko słuchając wierszy stara się zapamiętać, jak najwięcej zawodów w nich wymienionych.
(Aktor)
Aktor w życiu i na scenie
Gra bez przerwy przedstawienie,
Po oklaskach lubi sobie
Pożartować w garderobie.
(Elektryk)
Kiedy światło w domu znika,
Trzeba wezwać elektryka,
Bo ten pan się na tym zna
I prąd znajdzie się raz dwa!
(Lekarka)
Gdy ktoś stuknie się, skaleczy,
Pani doktor go wyleczy,
Bo ta pani zna sposoby
I lekarstwa na choroby.
(Piekarz)
Piekarz w nocy nie śpi wcale,
Piecze bułki i rogale,
A najwięcej piecze chleba,
Bo najwięcej go potrzeba!
(Weterynarz)
Gdy koń kaszle lub kuleje,
Kiedy chory pies nic nie je,
Weterynarz nawet w nocy
Nie odmówi im pomocy.
2. Jakie znamy zawody? – rozmowa na podstawie wierszy. Dzieci starają się powtórzyć jak najwięcej nazw zawodów, które pojawiły się w wierszykach.
Czy pamiętacie przedszkolaki jak my w przedszkolu poznawaliśmy różne zawody, zapraszaliśmy gości lub sami jeździliśmy na spotkania???
Pozaliśmy trochę zawodów, jestem ciekawa czy pamiętacie jakie to były????
Kto odpowie prawidłowo i prześle do mnie dostaje dodatkową nagrodę😊
3. Pracujemy z książkami i wyprawką:
Zadanie dla starszych dzieci:
Pracownicze atrybuty – zabawa rozwijająca spostrzegawczość. Dzieci nazywają atrybuty charakterystyczne dla określonych zawodów i podają nazwę zawodu właściwego dla danego atrybutu. Zadaniem dzieci jest porównanie wyglądu dwóch tabelek i wklejenie w puste miejsca tych przedmiotów, których brakuje. Ważne jest, aby po wykonaniu zadania obie tabelki wyglądały identycznie. Środki dydaktyczne: KP4 s. 16
Zadanie dla młodszych dzieci:
„Ciuchcia i tory” – ćwiczenie grafomotoryczne na karcie pracy
Środki dydaktyczne: karta grafomotoryczna A3 nr 11
4. A teraz proszę wybrać sobie jeden obrazek z załącznika nr 1– przedstawiciela zawodu i pomalować farbami.
Krąg tematyczny: Kiedy dorośli idą do pracy
Temat dnia: Czym zajmują się nasi rodzice
11.05 2020r. Poniedziałek
1. Przyjrzyj się ilustracjom.
Czy wiesz jaki zawód wykonują ci ludzie?
2. A teraz posłuchaj krótkiego filmiku o różnych zawodach
https://www.youtube.com/watch?v=zYkJUgCDdyc
O jakich zawodach opowiada chłopczyk w filmiku?
Czy zapamiętałeś wszystkie?
Pomyśl przez chwilkę jaki zawód wykonują Twoi rodzice i dziadkowie. Porozmawiaj o tym w domu, może dowiesz się czegoś nowego i ciekawego o zawodach Twoich członków rodziny.
A kim TY chciałbyś zostać jak dorośniesz?
3. Zadanie dla starszych dzieci: Czyj to atrybut? – zabawa podsumowująca, uzupełnianie karty pracy. Dzieci przyglądają się postaciom przedstawionym na ilustracji. Nazywają przedstawicieli określonej grupy zawodowej i przyporządkowują właściwy dla nich atrybut.
Środki dydaktyczne: KP4 s. 14–15, ołówek
Zadanie dla młodszych dzieci: Sprawdź, komu będą potrzebne do pracy przedmioty na obrazkach. Połącz każdą parę linią w innym kolorze – Karta Pracy str.35
4. Zabawy plastyczne:
Dziewczynki pobawią się dziś w kosmetyczki i fryzjerki:
Barbie 💕 Farbowanie włosów bibułą ✂✂ DIY https://www.youtube.com/watch?v=9SZ8IcH5868
A chłopcy pobawią się w strażaków (szablony w Załączniku do wyboru).
8.05 2020
Temat dnia: Książki w akcji
1. Drogi rodzicu, weź proszę do ręki dowolną książkę i manipulując nią jak pacynką zarecytuj dziecku wiersz:
Jan Huszcza
„Skarga książki”
Jestem książką z dużej szafy,
Wszyscy mówią, żem ciekawa,
więc mnie ciągle ktoś pożycza,
lecz nie cieszy mnie ta sława.
Miałam papier bielusieńki,
ślady na nim Florka ręki.
Pozaginał Jaś mi rogi,
Julek na mnie kładł pierogi.
Krzyś ze swym zwyczajem zgodnie,
trzymał mnie aż trzy tygodnie!
Narysował na okładce
Staś diabełka, małpkę w klatce.
Anka, Władka siostra mała,
ta mi kartki dwie wyrwała.
Cóż mi z tego, żem ciekawa,
dłużej żyć tak nie potrafię.
Nie będziecie mnie szanować,
to się na klucz zamknę w szafie!
Czy książka była szczęśliwa??? Dlaczego była nieszczęśliwa skoro dzieci lubiły ją czytać?
Zastanów się jakie zasady mógłbyś udzielić bohaterom wiersza, żeby książka już zawsze byłą szczęśliwa.
(np. Odłóż książkę w bezpieczne miejsce zanim usiądziesz do posiłku)
2. Zabawa ruchowa: „W bibliotece”
Dziecko swobodnie porusza się po pokoju, na hasło: „Stop!” rodzica zatrzymuje się i naśladuje polecenie:
· W bibliotece można czytać książki
· W bibliotece należy pokazać swoją kartę czytelnika
· W bibliotece szukamy książek
· W bibliotece zachowujemy się cicho
· W bibliotece jedzenie i picie trzeba schować do plecaka
Zabawę powtarzamy kilka razy
3. Zabawa matematyczna: „Ile książek”
Znajdźcie proszę w swojej domowej biblioteczce 6 książek. Potrzebna będzie też kostka do gry. Rzucajcie kostką. Zdaniem dziecka będzie przełożenie takiej ilości książek jaka wyskoczyła liczba oczek na kostce. Pamiętajcie, żeby z książkami obchodzić się bardzo ostrożnie.
4. Dziś wykonamy również zakładkę do książki (do wyboru), możecie sami pomalować i ozdobić (psi patrol) lub wyciąć z Czerwonym Kapturkiem. (Załącznik nr 1)
5. Starsze dzieci proszę, żeby wykonały kartę pracy na stronie 13 (KP 4, str. 13), a młodsze wykonają ćwiczenie z Załącznika nr1 (przy pomocy ołówka proszę poprowadzić postacie w tunelu).
7.05 2020
Temat dnia: Nasze ulubione książki
1. „Moje książki” – poproś mamę o przeczytanie wierszyka pt. "Moje książki"
"Moje książki" Iwona Salach
Moje książki kolorowe
stoją równo na półeczce.
Myje ręce i oglądam
kartkę po karteczce.
Czasem książki czyta mama,
bo ja nie potrafię sama.
Z książek wiele się dowiecie
o szerokim pięknym świecie.
O roślinach, o zwierzętach,
o dalekich krajach też.
Wszystko w książce jest zamknięte,
a więc ją do ręki bierz.
A teraz odpowiedz na pytania:
Jak myślisz, o czym będziemy dzisiaj mówić?
Co należy najpierw zrobić nim weźmiemy książkę do ręki?
Czy lubisz jak ktoś czyta Ci książeczkę?
Dlaczego warto mieć książeczkę w domu i czytać je codziennie?
Czy wiesz, co zawiera książka? Weź proszę jedną do rączki i obejrzyj ją dokładnie.
Spójrz książka ma: okładkę, strony, tekst oraz obrazki.
2. A teraz proszę zaprojektuj wspólnie z rodzicami okładkę swojej ulubionej książeczki. (Załącznik nr 1)
Dla chętnych: możemy stworzyć swoją ulubioną książeczkę – bajkę.
3. Ile jest na tej półce? – zabawa matematyczna dla starszych dzieci - KP4 s. 12
4. A dla chętnych do wyboru zabawy plastyczne: znajdują się w załączniku
6. 05 2020
Temat dnia: Czy to bajka, czy nie bajka?
1. Proszę spróbuj odgadnąć o kim jest zagadka:
Gdy był potrzebny, nie dał drapaka,
ale nie lubił chodzić na bosaka.
(Kot w butach)
Pierze, sprząta i gotuje, dla macochy i jej córek.
Suknię często swą ceruje, bo ma na niej pełno dziurek.
(Kopciuszek)
Siostrzyczka i brat, wyruszyli w świat.
Z czarownicą mieli gratkę, gdy jej zjedli całą chatkę.
(Jaś i Małgosia)
Zamknięta w wieży dziewczyna, co warkocz miała.
„Spuść mi włosy swoje” – czarownica doń wołała.
(Roszpunka)
W chatce krasnoludków mieszka, już wiesz, że to…
(Śnieżka)
2. Zestaw „Bajkowa gimnastyka”
Czerwony Kapturek – bieg po obwodzie koła, na umówiony sygnał wykonanie skłonu raz do prawej nogi, raz do środka i raz do lewej nogi, naśladowanie Czerwonego Kapturka, który zbiera kwiaty.
Pinokio – wykonanie pajacyków, naśladowanie skaczącego Pinokia.
Siedmiu krasnoludków – spacer po obwodzie koła w pozycji kucznej, z trzymaniem dłońmi za kostki, naśladowanie krasnoludków maszerujących do pracy.
Mała Syrenka – leżenie na plecach, równoczesne unoszenie do pionu i opuszczanie złączonych oraz wyprostowanych w kolanach nóg, naśladowanie syrenki, która pluska ogonem.
Kubuś Puchatek – napinanie i rozluźnianie mięśni brzucha – jak Kubuś, który jest raz głodny, a innym razem najedzony.
Kot w butach – wykonanie kociego grzbietu (naprzemienne zaokrąglanie i prostowanie pleców w pozycji podpartej w klęku).
Królowa Śniegu – powolny spacer po obwodzie koła, nabieranie powietrza nosem, wypuszczanie ustami, naśladowanie Królowej Śniegu, która mrozi świat swoim oddechem.
3. A teraz przypomnij sobie piosenkę o książkach:
https://www.youtube.com/watch?v=2mSHF8PTq4A
4. A oto moja propozycja prac plastycznych do wykonania dziś (do wyboru – według zainteresowań dziecka): załacznik nr 1
5.04 2020
Temat dnia: Czerwony Kapturek
1. Zagadki słowne. O kim mowa?
Mała, grzeczna dziewczynka,
wilka spotkała w lesie.
Ma czerwoną czapeczkę
babci lekarstwa niesie.
Chociaż kłopoty
z wilkiem miała,
wyszła z opresji
zdrowa i cała.
2. Czy pamiętacie dzieci jak my przedstawialiśmy „Czerwonego Kapturka” Waszym babciom i dziadkom?
Dziś będziemy mieli okazję obejrzeć sobie nasze przedstawienie….życzę miłych wrażeń😊
Link do naszego filmiku
https://youtu.be/m6SsZAOfF8Q
Po obejrzeniu proszę spróbujcie odpowiedzieć na pytania:
· Jak nazywano dziewczynkę i dlaczego?
· Dokąd wysłała ją mama i po co?
· Gdzie mieszkała babcia?
· O co prosiła mama Czerwonego Kapturka?
· Jaka przygoda spotkała dziewczynkę w lesie?
· Jak powinna postąpić dziewczynka, gdy spotkała wilka?
· Czy wolno ufać obcym?
· Skąd wilk wiedział, gdzie znajduje się domek babci?
· Kto pomógł Czerwonemu kapturkowi?
3. Opowiedz mi jeszcze raz bajkę – układanie historyjki obrazkowej. Dzieci wycinają historyjkę obrazkową z Wyprawki. Następnie rozkładają obrazki we właściwej kolejności i każde opowiada treść bajki . Na zakończenie dzieci naklejają ilustracje we właściwej kolejności na kartce czerwonego papieru.
Wyprawka nr 14 „Czerwony Kapturek – historyjka obrazkowa
Młodsze dzieci mają obrazki (zdjęcie tytułowe).
4. Piosenka nawiązująca do Czerwonego Kapturka, aby dzieci nie otwierały nieznajomym.
https://www.youtube.com/watch?v=SswfMOV6bUU
5. Ćwiczenia ze świeżakami:
https://www.youtube.com/watch?v=Vq4LxW6QX7I
A dla chętnych kostka Czerwonego Kapturka do zabawy oraz puzzle (Załącznik nr1)
4.05 2020r.
Krąg tematyczny: Moje ulubione książeczki
Temat dnia: Odwiedzamy bibliotekę
1. Czy wiesz co to za miejsce???
Tak, to biblioteka!!!!!
A pamiętacie jak odwiedzaliśmy naszą bibliotekę?
Panie z biblioteki z GOK-u na pewno bardzo za nami tęsknią…
Myślę, że Wy za naszymi Paniami bibliotekarkami też już się stęskniliście😊
Czy pamiętacie po co właściwie chodziliśmy do biblioteki?
I jak należy się w bibliotece zachowywać?
2. A teraz proszę obejrzyj bajkę pt: „W bibliotece”:
https://www.youtube.com/watch?v=7TJtWPGdwSM
Gdzie wybrały się dzieci ze swoją panią?
Jak zachowywały się dzieci w bibliotece?
Do czego dzieciom potrzebna jest karta czytelnika?
Czy dzieci były zadowolone z wycieczki do biblioteki?
3. A teraz proszę wykonaj kartę pracy –
KP 4, str.10-11 – starsze dzieci
Karta pracy dla trzylatków – str.133
4. Posłuchaj jeszcze piosenki o kolorowej książce:
https://www.youtube.com/watch?v=2mSHF8PTq4A
30.04 2020
Temat dnia: Klub talentów
1. Jak myślisz co to jest talent?
Czy można mieć talenty?
W jaki sposób można rozwijać swoje talenty?
A teraz przyjrzyj się obrazkom. Jak myślisz jaki talent przedstawiają?
Jak myślisz jakie jeszcze inne talenty można posiadać???
Pokaz talentów – prezentacja talentów własnych dzieci. Dzieci, które już odkryły swoje talenty i mają pierwsze osiągnięcia w jakiejś dziedzinie, mogą podzielić się swoimi sukcesami na forum grupy – pokazać swoje prace, zaprezentować taniec lub piosenkę, poczęstować innych własnoręcznie przygotowanym daniem (wirtualnie), podzielić się wiedzą na określony temat.
Do przygotowania prezentacji należy włączyć rodziców, aby pomogli swoim pociechom przygotować się w domu, np. przećwiczyć rolę lub taniec.
2. Zabawa matematyczna: Kolorowe chmurki
Potrzebny będzie zestaw kolorowych chmurek (załącznik nr 1),
https://pspkaszow.pl/files/kolorwe-chmurki.pdf
Wydrukujcie kilka egzemplarzy i wytnijcie je
Zad 1. Układanie z pamięci obłoczków w szeregu – dziecko przez chwilę obserwuje szereg, po czym rodzic go zasłania, a dziecko układa z pamięci np:
– /różowy, biały, biały, różowy/;
– /niebieski, różowy, biały/ itd
Zad 2. Rodzic wyklaskuje dany rytm , lub dowolną ilość dźwięków. Dziecko przelicza, a następnie układa tyle chmurek, ile dźwięków usłyszało.
3. A teraz czas się trochę poruszać:
TANIEC ZGZAK
https://www.youtube.com/watch?v=xm93WFJ7bNs
4. Przypominamy sobie dziś piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”, a także Polskie Symbole Narodowe.
https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM
https://pl.pinterest.com/pin/319263061078198976/
Załącznik nr2
29.04 2020 Środa:
Temat dnia: Mali odkrywcy
1. Na początku czas na gimnastykę buzi i języka:
Do gry możesz wykorzystać szablony pionków oraz kostki znajdujących się w załączniku poniżej.
2. A teraz proszę obejrzyj reportaż małej reporterki Neli
https://www.youtube.com/watch?time_continue=10&v=I4hBATGEi-Y&feature=emb_title
Dokąd podróżowała Nela?
Co łowili rybacy?
W jaki sposób rybacy łowili ryby?
Jakie zwierzęta spacerowały po plaży?
Dlaczego ludzie przechodzą pod słoniami?
Jak dzieci rybaków pomagają swoim rodzicom?
Czy warto jeść ryby?
3. Nurkowanie na rafie – oglądanie filmu przyrodniczego
https://www.youtube.com/watch?v=aTbVngGnuz4
4. Na rafie koralowej – zabawa plastyczna, technika mieszana. Dzieci otrzymują kartki oraz zmoczone gąbki. Zwilżają gąbkami powierzchnię kartek. Następnie za pomocą pędzli malują farbami akwarelowymi podmorską rafę koralową. Po skończonej pracy zasypują kartki gruboziarnistą solą. Po wyschnięciu pracy przyklejają do kartek różne rybki.
Można również przygotować pracę według innego, własnego pomysłu.
5. Zestaw „Trening poszukiwacza przygód”
Dziwna wędrówka – spacer po obwodzie koła najpierw na palcach, później na piętach.
Grotołaz – chodzenie po obwodzie koła w pozycji kucznej, naśladowanie poruszania się w niskiej jaskini.
Zdobywca szczytów – poruszanie się po obwodzie koła z unoszeniem kolan do wysokości bioder i jednoczesnym unoszeniem nad głowę na przemian jednej i drugiej ręki.
Przyrodnik łąkowy – pozycja wyjściowa w klęku podpartym, ugięcie rąk i opuszczenie przedniej części tułowia, naśladowanie oglądania z bliska tego, co znajduje się przed twarzą; kilkukrotne powtórzenie ćwiczenia.
Odganiacz insektów – wykonanie kilku pajacyków.
Podziwiacz panoramy – wykonanie kilku skrętów tułowia na przemian w prawo i w lewo.
Łapacz chmur – wykonanie trzech niskich wyskoków i jednego wysokiego.
Mieszacz wody w stawie – lekkie ugięcie kolan w pozycji wyprostowanej, wykonanie kilku kółek kolanami na ugiętych nogach.
Łowca morskiej bryzy – w czasie marszu po obwodzie koła wykonanie głębokich wdechów nosem i wydechów ustami.
6. A teraz czas na kartę pracy – co można odkryć na bezludnej wyspie?
Skrzynia skarbów dla chętnych małych odkrywców – można tam schować swoje skarby 😊
28.04 2020 wtorek
Temat dnia: Zabawy w detektywów – dzieciaki wymyślają różne zabawy
1. Czym zajmują się detektywi?
- rozmowa z dzieckiem
Detektyw to ktoś, kto szuka różnych rzeczy, ludzi i umie rozwiązywać trudne zagadki, nie zawsze kryminalne. Dzisiaj zamienimy się w takich detektywów.
Jak przystało na prawdziwych detektywów, każdy z nich powinien posiadać legitymację.
Wzór legitymacji detektywa (załącznik nr 1). Proponuję wydrukować tą legitymację na kartce z bloku technicznego. Wychodzą 4 legitymacje z jednej kartki – także również dla chętnych członków rodziny.
Dzieci mogą zaprojektować okładkę według własnego pomysłu i wyobraźni. Następnie trzeba uzupełnić legitymację swoimi danymi. Jeżeli dziecko nie potrafi się samo podpisać to oczywiście może narysować swój znak rozpoznawczy. I na koniec należy zostawić swój odcisk palca, do którego można oczywiście wykorzystać zwykłą farbę plakatową.
Zad.1
Rysunek tytułowy nr 1
Zad.2
Zabawa w ciepło- zimno
Należy pokazać naszemu detektywowi co zamierzamy schować , po czym poprosić aby zamknęło oczy i ukryć daną zabawkę lub przedmiot. Kiedy dziecko zbliża się do przedmiotu mówimy ciepło, cieplej a gdy już jest przy przedmiocie mówimy gorąco, parzy. I odwrotnie gdy się oddala mówimy chłodno , zimno lodowato. Możemy wykorzystać piękną pogodę za oknem i bawić się na podwórku.
Zad. 3
Zabawę z niewidzialnym atramentem znają chyba wszyscy. Oto kilka pomysłów wartych wypróbowania:
Sok z cytryny: piszemy lub malujemy na białej kartce sokiem z cytryny, a po wyschnięciu odczytujemy tajną wiadomość nad świeczką lub innym źródłem ciepła
Świeczka: wiadomość zapisujemy białą świeczką, na białym papierze; żeby ją odczytać trzeba kartkę pomalować na jakiś kolor – można do tego użyć kredek (innych niż świecowe), tuszu lub farby
Słona woda: tym razem potrzebna jest czarna kartka, a na niej piszemy pędzelkiem zamoczonym w mocno posolonej wodzie; kartkę zostawiamy w ciepłym miejscu, np. na słońcu lub kaloryferze. Po wyparowaniu wody zostają nam słone białe litery
Roztwór sody: mieszamy w równych proporcjach sodę i wodę, i takim roztworem zapisujemy wiadomość na białym papierze, kiedy wyschnie postępujemy tak samo jak z sokiem z cytryny
2. A teraz zastanów się co dawniej robiły dzieci? Jak bawili się wasi dziadkowie?
Czy grały dzieci kiedyś grały w te same gry co wy dzisiaj?
Poniżej znajdziecie propozycje zabaw, w które bawiły się kiedyś dzieci.
Może któraś zabawa przypadnie Wam do gustu i się w nią pobawicie?
GRA W KAPSLE
Jak grać w kapsle ?
Do gry potrzebujemy kredę, kilka kapsli lub kolorowych korków oraz plastelinę.
Na drodze rysujemy trasę wyścigu – kredą lub patykiem w zależności od nawierzchni. To jak będzie wyglądała zależy tylko od Naszej wyobraźni (oraz od wieku i stopnia zaawansowania graczy). Może być prostą drogą lub niezwykle krętą, wąską lub szeroką, krótką lub długą…
Na trasie warto położyć kilka utrudnień: kamieni, patyków, piasku… Im więcej – tym większa frajda
Do rozgrywki potrzebujemy korki lub kapsle. Można je dodatkowo obciążyć plasteliną, żeby nie „latały” za daleko i nie wypadały z trasy (ale nie jest to warunek konieczny). Jeśli mamy ochotę możemy też przeobrazić Nasze korki w prawdziwych zawodników. Kiedyś – w czasach Naszego dzieciństwa graliśmy państwami – był to słynny wyścig pokoju, ale dziś grać mogą także mistrzowie Spinjitzu, pieski z Psiego Patrolu bądź Peppa i jej przyjaciele. Wszystko jest kwestią inwencji twórczej Naszych dzieci
Gdy już wszystko mamy, ustawiamy kapsle na starcie (jeden obok drugiego) i na zmianę z innymi zawodnikami zaczynamy pstrykać w swoje kapsle.
Celem gry jest jak najszybsze pokonanie trasy wyścigu, ale tak, aby nie wypaść z toru. Osoba, która przekroczy linię – wraca na start. Wygrywa gracz, którego kapsel jako pierwszy dotrze do mety.
Ciuciubabka -to fajna zabawa ruchowa dla dzieci!
· Co jest potrzebne? Szalik lub chustka, którą trzeba zawiązać na głowie ciuciubabki tak, aby zasłonić jej oczy.
· Liczba osób: Im więcej tym lepiej! Najfajniejsza zabawa zaczyna się od 3-4 osób w górę.
· Gdzie grać? Wszędzie, a najlepiej na dworze lub w dużym niezagraconym pomieszczeniu.
· Czas gry: Do znudzenia. Można rozegrać tyle rund, ile się chce. I nie trzeba patrzeć na zegarek.
· Zasady gry: Spójrz na obrazek nr 2 – wszytko na nim wyjaśniliśmy. Zasady gry w ciuciubabkę są bardzo proste, więc zapamiętasz je od razu!
GRA W KLASY
Gra w klasy to zabawa ruchowa dla co najmniej dwojga i więcej dzieci. Albo dla dziecka i rodzica. Im więcej osób bierze w niej udział, tym zabawa jest ciekawsza. Do jej zorganizowania będzie potrzebna tylko kreda i kamyk. Można też, zamiast kamyka, użyć puszki po paście do butów wypełnionej np. piaskiem.
Jak narysować grę w klasy?
Na betonie lub asfalcie Ponumeruj je kolejno, patrząc od dołu: 1, 2, 3, 4, 6. Obok kwadratu nr 4, dorysuj po obu bokach po jednym kwadracie i nadaj im obu numer 5. Na szczycie kolumny kwadratów, nad polem nr 6, narysuj spore koło, przedziel je pionową kreską i nadaj polom numery 7 i 8. Zwróć uwagę, że w każdym polu powinna bez problemu mieścić się stopa każdego gracza. Gotowe!
Poniżej zobaczysz wersję pola do gry w klasy, w która grają dzieci w innych krajach. Tez możecie ją wypróbować!
Zasady gry w klasy
Trzeba stanąć przed polem numer 1 i rzucić na nie kamyk/puszkę. Gdy się to uda, gracz zaczyna skakać na jednej nodze na kolejne pola: 1, 2, 3, 4. Z pola nr 4 należy podskokiem obie nogi postawić na polach nr 5, a następnie podskokiem wylądować na jednej nodze na polu nr 6. I ponownie podskokiem trzeba przejść na dwie nogi na pola 7 i 8. Podskokiem trzeba zrobić obrót o 180 stopni i wrócić, skacząc jak poprzednio. Runda jest niezaliczona, gdy gracz nadepnie na linię lub wypadnie z pola. Gracze skaczą na zmianę. Po zaliczonej rundzie pierwszej następuje runda druga, gdy trzeba rzucić kamyk na pole nr 2. I tak dalej, aż zaliczy się wszystkie 8 rund, czyli zaliczy 8 klas. Wygrywa ten, kto pierwszy tego dokona.
Modyfikacje gry w klasy
Dla początkujących. Aby nauczyć dziecko zasad gry, można skakać, nie wymagając od niego umieszczenia kamyka w konkretnym polu. Po prostu wystarczy skakać bez deptania po liniach i wypadania z pól. Gdy malec nie będzie miał z tym problemu, do gry wprowadzić warto kamyk czy puszkę po paście do butów.
3. A na koniec posłuchaj piosenki o podróżach:
https://www.youtube.com/watch?v=RPUHNdLQSuE
27.04 2020
Krąg tematyczny: Odkrywamy świat
Temat dnia: Co widać przez lornetkę?
1. Dziś przyglądamy się rzeczom, które każdy podróżnik ma w swoim plecaku.
Czy wiesz jak się nazywają i do czego służą??? (Fotografia 1)
Zagadka słowna „Lornetka”:
Gdy patrzysz przez jej szkiełka,
Z bliska widzisz cały świat.
Ale gdy popatrzysz bez niej,
Szedłbyś tam i ze sto lat!
Czy odgadłeś co to takiego? Tak, to lornetka, jeśli macie w domu poproś rodziców, żeby Ci pokazali.
Do czego to służy? – rozmowa kierowana.
Dzieci opisują, w jaki sposób działa lornetka.
Następnie na podstawie ilustracji zaprezentowanych przez nauczyciela oraz własnych doświadczeń wymieniają miejsca i sytuacje, w których można korzystać z lornetki. (Fotografia 2)
2. Posłuchaj teraz opowiadania pt: „Martynka i Arka Noego”
https://www.youtube.com/watch?v=zOBwOVN1p2c
Gdzie mama zostawiła Martynkę?
Dokąd Florek zabrał Martynkę na spacer?
Jakie przygody spotkały dzieci?
Skąd Florek czerpał wiedzę o tych wszystkich zwierzętach?
Kim był Noe i dlaczego, według dzieci, zasłużył na pomnik?
Dlaczego powinniśmy chronić zwierzęta?
3 . Lornetka – zabawa plastyczno-techniczna.
Proszę przy dowolnych materiałów wykonać wspólnie z rodzicami lornetkę. Moje propozycje są następujące:
(Fotografia 3)
Teraz wyobraź sobie, że jesteś podróżnikiem i szukasz ciekawych zwierząt. Wypatruj ich przez swoje lornetki.
Jakie zwierzęta udało ci się znaleźć?
4. Zabawa plastyczna dla chętnych
Co potrzebujesz?
📌gotowy szablon chłopca, dziewczynki i rączek (załącznik nr1).
📌kubeczki plastikowe (dwa na jedną pracę plastyczną),
📌 kredki lub farbę,
📌 klej,
📌 kartkę A4,
📌nożyczki.
Do dzieła! :)
5. A na koniec czas się trochę poruszać:
24.04 2020
Temat dnia: Co wiemy o pogodzie?
1. „Prognoza pogody”
Rodzic będzie wskazywał czynności, a ty je naśladuj najlepiej jak potrafisz:
· Uwaga! Pada deszcz! (np. stukanie palcami o podłogę)
· Uwaga! Upał! (np. wachlowanie się rękami na wysokości twarzy)
· Uwaga! Lód! (np. ślizganie się po pokoju bez odrywania stóp)
· Uwaga! Wichura! (np. kręcenie się wokół własnej osi)
· Uwaga! Ulewa! (np. leżenie na brzuchu, naśladowanie pływania żabką)
2. „Pogoda bez tajemnic”
Rodzic mówi zdania, które są prawdziwe albo fałszywe. Jeżeli powie zdanie, które jest prawdą podskocz, a jeżeli zdanie nie będzie prawdą – przykucnij.
Deszcz pada tylko na wiosnę.
Śnieg może padać wiosną i jesienią.
Są trzy pory roku.
Burze są bezpieczne.
Wiosną kwitnie dużo kwiatów.
Deszcz nie jest nam potrzebny.
Najwyższe temperatury mamy latem.
Trzeba zakładać ubrania odpowiednie do pogody.
Śnieg jest zielony.
3. Zabawa matematyczna
Wycinamy dziecku chmurę z papieru/tektury/gazety oraz kropelki deszczu.
– dzieci siedzą z kropelkami deszczu.
Uderzamy w bębenek/klaszczemy/uderzamy w blaszany garnek/patelnię łyżką, w kubek (korzystamy z tego, co mamy) – jedno uderzenie to jedna spadająca kropla deszczu.
Dzieci uważnie słuchają i układają na chmurkach tyle kropel, ile było uderzeń. Przeliczamy krople.
4. A teraz czas na wykonanie pięknego słoneczka (załącznik nr 1)
https://pspkaszow.pl/files/zalacznik-nr-1-slonce-24-04-2020.pdf
5. Mam nadzieję, że piosenkę o pogodzie potrafisz już zaśpiewać….?
https://www.youtube.com/watch?v=7G7SqRUrz6Q
6. A teraz zatańcz z rodzicami do piosenki z Króla Lwa
https://www.youtube.com/watch?v=BEu1WLjOokY
7. Pokoloruj obrazek – Jak jest pogoda u Mikiego??? (farby plakatowe lub akwarelowe) – załącznik nr 2
https://pspkaszow.pl/files/zalacznik-nr-2-miki-i-pogoda-24-04-2020.pdf
8. Zadanie dla chętnych: „Tęcza w słoiku”
https://pspkaszow.pl/files/zalacznik-nr-3-tecza-w-sloiku-24-4-2020.pdf
PAMIĘTAMY O WYSŁANIU POD KONIEC TYGODNIA KALENDARZA POGODY!!!!!
23.04 2020 – czwartek
Temat dnia: Pogoda może nas zaskakiwać
Pamiętaj, aby zanotować dzisiejszą pogodę w Twoim kalendarzu pogody
Z czego może wynikać fakt, że pogoda się zmienia?
Co powoduje, że pogoda się zmienia?
Posłuchaj wiersza:
Ludwik Jerzy Kern
„Panie wietrze”
Panie Wietrze, panie Wietrze,
Czemu pan nie chodzi w swetrze?
Czemu pan udaje zucha,
skoro sam pan chłodem dmucha?
Sam oziębia pan powietrze,
Oj, ostrożnie, panie Wietrze!
Gnając chmurki gdzieś na niebie,
Chce pan sam zaziębić siebie?
Jednak lepiej, panie Wietrze,
O tej porze chodzić w swetrze.
Ani się pan sam spodzieje,
Jak pan sam siebie zawieje.
Licka ma pan coraz bledsze,
panie Wietrze…
Jeżeli pomyślałeś, że to wiatr może być przyczyną zmiany pogody to brawo!!!!!!!
A teraz pomyśl:
Jak wygląda wiatr?
Czy można go zobaczyć?
Kiedy wiatr bywa potrzebny? A może wiatr bywa groźny?
Czy wiatr można usłyszeć?
Jeśli masz w domu wiatrak elektryczny poproś rodziców, aby Ci włączyli – tak właśnie wygląda wiatr.
2. A teraz czas na ćwiczenia oddechowe.
Deszczowy Dzień -ćwiczeniem oddechowe
Materiały i przybory:
v woreczek foliowy
v słomka
v gumka recepturka
v nożyczki
v gładka, niebieska bibułka lub papier
v niebieski marker
1. Na woreczku rysujemy kształt parasolki.
2. Bibułkę lub papier rwiemy na drobne skrawki i wrzucamy do woreczka.
3. Koniec woreczka zabezpieczamy gumką recepturką- nie ściskamy zbyt mocno, bo trzeba tam jeszcze wsunąć rurkę.
4. U góry woreczka foliowego robimy nożyczkami niewielkie nacięcie- tak, aby w czasie dmuchania nadmiar powietrza znajdował bezpieczne ujście.
5. Dmuchamy a skrawki niebieskiego papieru wirują niczym krople deszczu! (zdjęcie tytułowe)
3. A teraz czas na pracę plastyczną - dziś mówimy o wietrze – także proponuje wykonanie latawca z pomocą rodziców.
Potrzebne będą:
· kolorowe kartki
· gładka, kolorowa bibuła
· wstążka
· klej
· nożyczki
· taśma dwustronna
Z żółtej kartki wycinamy dwa jednakowe szablony latawca (załącznik nr 1).
https://pspkaszow.pl/files/zalacznik-nr-1-szablon-latawca-23-042020.pdf
Na jeden z nich naklejamy białą, gładką bibułę, a na nią kwadraciki wycięte z również z gładkiej ale kolorowej bibuły. Na to przyklejamy drugi szablon. Do górnej części latawca przyklejamy kawałek wstążki tworząc pętle i do dolnej również przyklejamy wstążkę – to ogon latawca. Do ogona doklejamy kokardki wycięte z kolorowego papieru.
I gotowe
4. Na zakończenie proszę wykonać karty pracy
https://pspkaszow.pl/files/karta-pracy-dla-3-latkow-dokoncz-kolorowanie-parasolki.docx
22.04 2020 środa
Temat dnia: Pogoda może się zmieniać
1. Posłuchaj odgłosów natury.
Czy słyszysz jakieś odgłosy, które są odgłosami wskazującymi jakąś pogodę? Może wiatr, albo deszcz?
https://www.youtube.com/watch?v=JwbMnvfN2y8
2. A teraz zobacz bajkę , w której dwa małe misie opowiedzą ci o pogodzie.
Znajdziecie odpowiedzi skąd się bierze śnieg i co to grad, oraz wiele innych, które dotyczą zjawisk pogodowych.
https://www.youtube.com/watch?v=lbBbi_ds4eU&feature=emb_title
3. A teraz czas na trochę gimnastyki wiosennej😊
Postaraj się pokolorować i wyciąć szablon z wiosenną gimnastyką, a następnie troszeczkę się poruszać (zdjęcie tytułowe - załącznik nr 1)
Podczas ćwiczeń możesz posłuchać deszczowej piosenki
https://www.youtube.com/watch?v=nusPMHbwlrQ
22 KWIECIEŃ- DZIEŃ ZIEMI
https://www.youtube.com/watch?v=pRNtFXew_VE&fbclid=IwAR0CUa0kif70lAChDWd-WoGLg_r2qlt-1PFG2Wzaa8W88_h0L691t6u7ixk
21.04 2020
Temat dnia: Jak zmienia się pogoda?
Nie zapomnij o Twoim kalendarzu pogody.
Czy zanotowałeś już dziś jaka jest dziś pogoda?
1. Muzyka natury – zabawa słuchowa.
Dzieci wsłuchują się w dźwięki różnych zjawisk atmosferycznych, np. burzy, wiatru i je nazywają.
ulewa
https://sounds.bl.uk/Environment/Weather/022M-WA10024XXXXX-0056V0#_
deszcz na tle śpiewu ptaków (wiosenny/letni deszcz)
https://sounds.bl.uk/Environment/Weather/022M-WA13008XXXXX-0004V0#_
deszcz w miejskim parku
https://sounds.bl.uk/Environment/Weather/022M-WA13002XXXXX-0158V0#_
wiatr
https://sounds.bl.uk/Environment/Weather/022M-WA12015X0002-0056V0#_
https://sounds.bl.uk/Environment/Weather/022M-WA07032X0022-0009V0#_
wiatr nad brzegiem morza
https://sounds.bl.uk/Environment/Weather/022M-WA13002XXXXX-0273V0#_
grad
https://sounds.bl.uk/Environment/Weather/022M-WA13002XXXXX-0222V0#_
https://sounds.bl.uk/Environment/Weather/022M-WA13002XXXXX-0223V0#_
burza
https://sounds.bl.uk/Environment/Weather/022M-WA13015XXXXX-0044V0#_
śnieg (odgłosy butów osoby chodzącej po śniegu)
https://sounds.bl.uk/Environment/Weather/022M-WA09025XXXXX-0070V0
2. Jaka to pogoda? – zagadki przyrodnicze.
Widzisz je we dnie,
nie ma go w nocy.
Zimą grzeje słabo,
latem z całej mocy. (słońce)
Kto podlewa
w lesie drzewa? (deszcz)
Nie deszcz
i nie grad
spada z nieba,
bieli świat. (śnieg)
Unosi szybowce,
popycha żaglowce,
obraca wiatraki –
siłacz z niego taki. (wiatr)
3. Jesteśmy badaczami zjawisk atmosferycznych – zabawy badawcze,
- Na pogodę ma wpływ wiele czynników , jednym z nich jest powietrze i wiatr – czyli powietrze w ruchu.
Dziś dowiemy się: Czy powietrze ma siłę?
Proponuje wykonanie eksperymentu.
Dziecko otrzymuje balonik, który kładzie na stole. Na baloniku układa książkę. Potem wdmuchuje powietrze do balonika, a książka unosi się do góry.
Wniosek: powietrze ma siłę, może podnieść książkę.
Ciekawostka: Czasem, gdy ciśnienie jest wystarczająco duże, może unieść nawet ciężarówkę – tak działają podnośniki pneumatyczne.
A teraz sprawdzimy jaką siłę ma wiatr (czyli przemieszczające się powietrze)
Rodzic przygotowuje na stole kilka przeszkód, układa i mocuje ścieżkę – labirynt z pozwijanej gazety przy użyciu taśmy klejącej. Dzieci przez słomki dmuchają w papierowe kulki lub piłeczki pingpongowe tak, aby precyzyjnie przeprowadzić je przez labirynt.
Wniosek: wiatr ma siłę, porusza papierowe kulki.
Ciekawostka: Czasem, gdy wiatr jest wystarczająco silny, może unieść nawet cały budynek. Taki wiatr to huragan.
Oprócz zjawisk groźnych, takich jak huragan, możemy obserwować też zjawiska przyjemne, np. tęczę.
Czy dzieci widziały tęczę? Jak ona wyglądała?
Rodzice mogą zaprezentować dzieciom jak powstaje tęcza.
Do szklanki wlewa wodę do ¾ wysokości i umieszcza w niej małe lusterko tak, aby było pochylone. Z jednej strony powinno opierać się o dno szklanki, a z drugiej o ściankę. Należy manipulować szklanką tak, aby promienie słońca padały wprost na powierzchnię lustra (dla ułatwienia można skierować na nią strumień światła z latarki). Tęczę można zaobserwować na suficie.
Wniosek: Tęcza jest zjawiskiem optycznym oraz meteorologicznym, widocznym na niebie jako wielobarwny łuk. Powstaje w wyniku rozszczepienia światła słonecznego. Dzieje się to dzięki temu, że światło, dostając się do atmosfery, napotyka na swojej drodze kroplę wody i wtedy przez nią przechodzi, a białe światło zamienia się w wielobarwne widmo.
Następnie proponuje wykonanie zabawy z tęczowymi kolorami przy użyciu kolorowych cukierków. Dzieci układają drażetki na brzegu talerza i obserwują, co się dzieje po wlaniu wody na środek naczynia. Talerz powinien stać w jednym miejscu.
https://www.youtube.com/watch?v=SfVVFCAmSmY
4. A teraz czas na karty pracy (załącznik nr 1);
https://pspkaszow.pl/files/karta-pracy-dla-3-i-4-latka-zalacznik-nr-1-21-04-2020.docx
5. A teraz czas na zabawy:
Dziecko trzyma gazetę. Na hasło:
słońce świeci- wachluje się gazetą,
wieje wiatr – dmucha w gazetę, aby ta poruszała się jak chorągiewka na wietrze,
pada deszcz -stuka palcami w gazetę,
pod parasol – chowa się przed deszczem pod parasol,
omiń kałużę – kładzie gazetę na podłodze i przeskakuje przez nią.
Rozdmuchane obrazki – propozycja zabawy plastycznej.
Dziecko otrzymuje kartkę oraz słomkę do napojów. Następnie rodzic na kartce nakrapia różnokolorowe kleksy farby plakatowej. Dziecko za pomocą słomki rozdmuchuje krople w różne strony. Zachęcamy dziecko do zastanowienia się, co może przedstawiać powstały obrazek.
20.04 2020
Krąg tematyczny: Zabawy na każdą pogodę
Temat dnia: Co to jest pogoda?
1. Proponuje rodzicom obejrzeć z dziećmi prognozę pogody wczorajszą, na dziś i najbliższe dni.
https://www.youtube.com/watch?v=GUyLgBSh_Rk
Skąd wiadomo jaka będzie pogoda?
Co zostało zapowiedziane na najbliższe dni?
Kto zajmuje się przewidywaniem pogody?
Czy prognozy zawsze się sprawdzają?.
Dzieci odpowiadają na pytania.
2. Przypomnienie nazw kolejnych dni tygodnia oraz symboli charakterystycznych zjawisk pogodowych. Dokładnie opisują i omawiają znaczenie symboli pogody.
https://www.youtube.com/watch?v=Y5fAUZna0kI – przypomnienie nazw dni tygodnia
Symbole pogody – ( załącznik nr 1)
3. Wykonaj (wspólnie z rodzicami) kalendarz pogody (wzór – załącznik nr 2), od dziś (poniedziałku) będziemy obserwować pogodę czyli patrzymy czy świeci słońce, czy może pada deszcz, a może wieje wiatr…..Można też zapisać temperaturę jaka jest na dworze. Wszystkie swoje obserwacje przedstawiamy w dowolny sposób w swoim kalendarzu – może to być Wasz rysunek lub gotowe symbole pogody, które Wam wysłałam. Liczę na Waszą kreatywność i niewyczerpalną wyobraźnię!!!Pod koniec tygodnia czekam na zdjęcia z Waszą pracą (kalendarze będą osobno oceniane)
4. A teraz czas na piosenkę „Pogoda” - https://www.youtube.com/watch?v=7G7SqRUrz6Q
5. Pogoda jest jak … – zabawa w kończenie zdań. Rodzic zachęca dziecko do swobodnych wypowiedzi na temat zjawisk pogodowych:
Gdy jest zimno, to …
Deszcz jest jak….
Gdy pada grad, to…
W wielkie upały można…
6. Zadanie dla chętnych – Narysuj dzisiejszą pogodę (materiały plastyczne i technika dowolna) oraz karta pracy dla dzieci chętnych (załącznik nr 3 – tęcza – wyklejamy plasteliną).
17.04 2020 (piątek)
Temat dnia: Spędzamy czas bez multimediów
1. Uważnie posłuchaj bajki Ch.Andersena: „Krasnoludek” https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=mpuoZPHbAz0&feature=emb_logo
Zastanów się i odpowiedz na pytania:
Czy podobała ci się bajka?
Jakie postacie wystąpiły w bajce?
Dlaczego ludzie lubią krasnoludki?
U jakich ludzi krasnoludki mieszkają?
Co było prawdziwą miłością krasnoludka?
Co krasnoludek uratował z pożaru?
Jak myślisz dlaczego krasnoludek tak bardzo kochał poezję?
Czy my też powinniśmy cenić książki i poezje, dlaczego?
2. A teraz czas na trochę rozrywki – memory (załącznik nr 1)
https://pspkaszow.pl/files/memory-zalacznik-nr-1-17-04-2020.jpg
3. Domowy tor przeszkód – ćwiczenia gimnastyczne
https://www.youtube.com/watch?v=keebzVw23k4&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2Cc41pSO_rnVnCnV8Atlt49frYW8arEOtd6YAhk7k77pqYmpficGPau2o
4. Ćwiczenie grafomotoryczne (karta pracy dla 3 latków i 4 latków – załącznik nr 2)
https://pspkaszow.pl/files/zalacznik-nr-2-karta-pracy-4-latka-17-04-2020.docx
https://pspkaszow.pl/files/zalacznik-nr-2-karta-pracy-3-latka-17-04-2020.docx
5. „Zdrobnienia” – zabawa słowna
Rodzic podaje dowolny rzeczownik, a zadaniem dziecka jest podanie zdrobnienia tego rzeczownika, np.: dom – domek, samochód – samochodzik, stół – stolik…itp.
6. A na koniec coś na „Nudzi mi się” Nudzimiś – (załącznik nr 3).
https://pspkaszow.pl/files/nudzimis-zalacznik-nr-3-17-04-2020.docx
16.04 2020 (czwartek):
Temat dnia: Ach ta telewizja
1. Porozmawiaj z rodzicami na temat Twoich ulubionych programów w telewizji. Opisz to co lubisz i czego nie lubisz oglądać (załącznik nr 1 – wybierz bajki, które podobają Ci się najbardziej)
https://pspkaszow.pl/files/16.docx
Jaki jest Twój ulubiony program?
Jakie bajki chętnie oglądasz?
Jak długo oglądasz bajki i programy w telewizji?
Czy oglądacie je wspólnie z rodzicami?
Czy wiesz co oznaczają znaczki w lewym górnym roku telewizora?
2. Posłuchaj wiersza (rodzic czyta wiersz dziecku na głos) i odpowiedz na pytanie: Dlaczego książka może być ciekawsza niż telewizja?
Marta Próchniewicz
„Warto czytać”
Warto czasem książki czytać,
Bo to bardzo ważna sprawa.
Książka to dobry przyjaciel
I z nią super jest zabawa.
Książki czyta moja mama,
Tata, babcia oraz dziadek
Więc bycie książkowym molem
To na pewno nie przypadek.
Jak już jedną przeczytałam,
To na dobre mnie wciągnęła!
Chęć do wiedzy zdobywania
Serce, duszę ogarnęła.
Teraz czytam nałogowo,
I wciąż jeszcze jest mi mało.
Nie sądziłam że to będzie
Się tak bardzo podobało.
Lubię książki przygodowe,
Historyczne, naukowe
Znane bardzo poematy
Lub wierszyki kolorowe.
Książka spełnia nasze wizje,
O których marzymy skrycie.
Z dobrą książką mówię szczerze,
Łatwiej idzie się przez życie.
Więc zachęcam do czytania
Moi przyjaciele mili,
Byście moc ciekawych rzeczy
Dzięki książkom swym odkryli.
Ja choć jestem jeszcze mała.
Przysięgam przy tacie, mamie
Pasją moją jest czytanie
Niech tak zawsze już zostanie!
3. Zabawa matematyczna: „Robimy porządki”
Potrzebne będą: po kilka liczmanów różnego rodzaju (np. 6 kapsli, 5 nakrętek, 7 klamerek, 10 jednakowych klocków itp.) oraz obręcze (zrobione np. ze sznurka) – tyle samo, ile rodzajów liczmanów
Zadaniem dziecka jest posegregowanie rozsypanych liczmanów oraz wskazanie, których liczmanów jest najwięcej, a których najmniej. Można wspólnie z dzieckiem przeliczyć ile liczmanów jest w każdym zbiorze.
4. Zabawa doskonaląca koordynację wzrokowo-słuchową: „Ułóż tak, jak słyszysz”
Przed dzieckiem leżą rozsypane liczmany (wykorzystujemy te same co w poprzedniej zabawie). Dorosły wymienia kolejne przedmioty np.: zielona klamerka, różowy kapsel, czerwona nakrętka, biały klocek…) zadaniem dziecka jest układając przedmioty w wymienionej przez dorosłego kolejności.
5. Bajkowe puzzle – układanie puzzli.
Dzieci układają w domu swoje ulubione puzzle z postaciami z bajek (załącznik nr 2 – puzzle) Na zakończenie wykonują zadanie z karty pracy (załącznik nr 3),
https://pspkaszow.pl/files/zalacznik-nr-3-karta-pracy-4-latki-16.docx
https://pspkaszow.pl/files/zalacznik-nr-3-karta-pracy-dla-3-latkow-16.docx
rysują robota według własnego pomysłu – starsze dzieci, młodsze dzieci – karta pracy „Sprzęty domowe”.
6. Praca plastyczna: „Zakładka do książki” (załącznik nr 4);
https://pspkaszow.pl/files/zalacznik-nr4-zakladka-do-ksiazki-16.docx
7. Zabawa z bańkami
Dziecko może samodzielnie puszczać bańki mydlane, łapać je i liczyć. Można zrobić konkurs na największą bańkę mydlaną oraz na bańkę, która najdłużej nie pęknie. To wspaniała zabawa i przy okazji świetne ćwiczenie oddechowe
Jeżeli nie macie w domu gotowego płynu do baniek ze sklepu, podaję przepis na domowy płyn do baniek:
Składniki baniek mydlanych:
– 2l ciepłej wody,
– 0,5l płynu do mycia naczyń (typu Ludwik, Fairy),
– 3 krople gliceryny w płynie (do kupienia w aptece 50g to koszt około 3 zł).
Przepis na bańki mydlane
Do ciepłej wody wlać płyn do mycia naczyń i dodać glicerynę, a następnie energiczne zamieszać (jednak tak, aby nie zrobić dużo piany). Gotowe!
Udanej zabawy!
15.04 2020r.
Krąg tematyczny Dobre i niedobre bajki na ekranie
Temat: Multimedia przedszkolaka
1. Przyjrzyj się obrazkom. (zdjęcie tytułowe)
Do czego służą te sprzęty?
Które ze sprzętów były wykorzystywane kiedyś, a które są dzisiaj?
Czy znasz wszystkie te sprzęty?
Porozmawiaj o tym z rodzicami
2. Maszyna do pisania a komputer (dostrzeganie różnic i podobieństw) – załącznik nr 1
https://pspkaszow.pl/files/zalacznik-nr-1.docx
Rodzic pokazuje maszynę do pisania lub jej zdjęcie (załącznik nr 1), wyjaśnia, że została zastąpiona przez komputery. Dzieci określają podobieństwa i różnice w wyglądzie maszyny i komputera. Następnie rodzic zaprasza do zabawy. Dzieci siadają plecami do rodziców, a rodzice siedzący z tyłu wykonują masażyk na plecach dziecka. Potem dzieci zamieniają się rolami z rodzicami😊
Rodzic recytuje wierszyk i podaje instrukcje. Ważne, żeby opiekun wcześniej pokazał dzieciom, jak wyglądają litery A, B i C, kropka i przecinek.
Maszyna do pisania
Wkręcamy papier do maszyny (ostrożnie „przekręcamy” uszka dziecka do przodu) do pisania. Wygładzamy kartkę papieru (gładzimy plecy wewnętrzną stroną dłoni, i piszemy: A…, B…, C…, kropka, przecinek (piszemy palcem: A, B, C, stawiamy dużą kropkę i przecinek) i… przesuwamy wałek. (chwytamy za głowę, z wyczuciem, lecz stanowczo przechylamy ciało na bok)
3. A teraz czas na trochę gimnastyki:
„Gimnastyka z pluszakami”
Każde dziecko wybiera sobie maskotkę, z którą będzie ćwiczyć.
Skaczemy – zabawa skoczna. Dzieci wkładają maskotki między kolana i skaczą po całej sali tak, aby maskotki nie wypadły spomiędzy nóg.
Winda – zabawa wzmacniająca duże grupy mięśni. Dzieci siedzą na podłodze z wyprostowanymi nogami i trzymają maskotki stopami. Następnie kilka razy, bardzo wolno podnoszą i opuszczają stopy, starając się utrzymać pluszaki.
Zmęczone maskotki – zabawa z elementami czworakowania. Dzieci czworakują po całej pokoju z maskotkami na plecach. Kto zgubi maskotkę, odpada z zabawy. Wygrywa osoba, która najdłużej utrzyma zabawkę na plecach.
Złap mnie! – zabawa z elementami rzutu. Dzieci dobierają się w pary z rodzicami i stają w odległości około dwóch metrów od siebie. Delikatnie rzucają wybraną maskotkę do siebie nawzajem.
Z nogi na nogę – zabawa wzmacniająca duże grupy mięśni. Dzieci siadają w siadzie rozkrocznym. Każde kładzie sobie maskotkę na stopie, a następnie ręką podnosi ją wysoko i kładzie na drugiej stopie. Zabawę powtarzamy kilka razy.
4. Praca plastyczna (do wyboru) – dziś wykonamy komputer lub pralkę z dostępnych materiałów w domu. Wybieramy to, co podoba się dziecku bardziej😊
Załącznik nr 2
https://pspkaszow.pl/files/zalacznik-nr-2.docx
5. Kręcimy film – zabawa rozwijająca kreatywność (dla chętnych)
Dzieci z pomocą rodzica nagrywają krótki filmik na dowolny temat, który zaprezentują np. koleżankom i kolegom na stronie szkoły (jak prześlą rodzice do nauczyciela). Wspólnie ustalają, o czym będzie film oraz układają krótki scenariusz, przygotowują rekwizyty itd.
Środki dydaktyczne: smartfon lub tablet
08.04 2020 r. – Środa
- Historyjka obrazkowa pt. ,,Kurczak i śmigus – dyngus”:
lub pobierz z załącznika
https://pspkaszow.pl/files/kurczak-i-smingus-dyngus.docx
Rozmowa na temat wielkanocnych tradycji.
- „Zagadki wielkanocne”
Usiadły na gałązce wierzby kotki, jak na obrazie.
Są szare, puchate, pewnie już wiesz co to …. (bazie)
Gdy skorupka jajka pęka, wychodzi z jajeczka.
Wygląda wtedy jak mała, żółciutka kuleczka (kurczak)
Mogą zaszywać się w lesie lub skakać po łące.
Mogą też być czekoladowe to,,, (zające)
W wielkanocnym koszyczku
leżeć będą sobie.
Zanim je tam włożę,
ślicznie je ozdobię. ( pisanki)
Tyle w koszyczku
leży pisanek!
A pośród nich
słodki… (baranek)
- Zabawy matematyczne: Koszyk z kokardą oraz memory świąteczne 😊
(załącznik nr 1 i 2);
https://pspkaszow.pl/files/koszyk-z-kokardka-8.pdf
https://pspkaszow.pl/files/memory-8.pdf
- Praca techniczna ,,Zając” – instrukcja:
https://www.youtube.com/watch?v=wAVTm1nNFx8
Mój jest taki 😊 (zdjęcie tytułowe)
- Zabawa ruchowa „Łapki – hopki”- bardzo mi się podoba, mam nadzieję, że pobawimy się w nią w przedszkolu
https://bazazabawy.pl/2020/02/12/lapki-hopki-zabawa-ruchowa/
- A teraz ĆWICZENIA GRAFOMOTORYCZNE- przypominam wykonujemy ołówkiem
https://eduzabawy.com/karty_pracy/grafomotoryka/wielkanoc/ - wybieramy sobie obrazek, który chcemy zrobić.
- A na koniec polecam eksperymenty z jajkiem
https://www.mamawdomu.pl/2016/03/eksperymenty-z-jajem-czyli-7-pomyslow-na-doswiadczenia-z-dziecmi.html
ŻYCZĘ UDANEJ ZABAWY I WESOŁYCH ŚWIĄT!!!!
7.04 2020
1. Swoją pracę dziś zaczynamy od wielkanocnej gimnastyki buzi i języka (dziecko wykonuje polecenia zgodnie z opisem - Rysunek tytułowy)
2. Trochę zadań matematycznych. Proszę posłuchajcie piosenki o figurach
https://youtu.be/Lv-1s65cgJM .
A teraz na kolorowych kartkach narysujcie znane Wam figury geometryczne (koło, prostokąt, kwadrat i trójkąt) lub odrysujcie klocki o różnych kształtach i je wytnijcie. Spróbujcie ułożyć z figur obrazek według własnego pomysłu. Policzcie ile jest trójkątów, kwadratów, kół i prostokątów. Których figur jest najwięcej, a których najmniej?
3. Proponuje wysłuchać piosenkę pt: „Pisanki, pisanki jaka malowane”
https://www.youtube.com/watch?v=OTPObfVuHCY
Omawiamy treść piosenki zadając pytania:
- O czym była piosenka?
- jakie jajka były w piosence?
- Co namalowane było na jajeczkach?
4. Zabawa dydaktyczna „Co powinno się znaleźć w wielkanocnym koszyczku? (karta pracy nr 1);
https://pspkaszow.pl/files/karta-pracy-nr-1-7.docx
5. A teraz czas na zabawę plastyczną:
https://pspkaszow.pl/files/zalacznik-2.jpg
6. Praca dodatkowa (dla chętnych);
Zapraszam was kochane dzieci i rodziców do zabawy z masą solną.
Wykonanie masy solnej przez Rodzica.
Mąka, sól, woda, miska, szklanka, rękawiczki jednorazowe.
Rodzic odmierza do miski tyle samo mąki i soli w proporcjach np.: 1 szklanka mąki i 1 szklanka soli. Ilość mąki i soli zależy od liczby dzieci w grupie. Stopniowo dodaje ½ szklanki wody i miesza. Warto założyć rękawiczki jednorazowe, gdyż sól może powodować uszkodzenia naskórka. Konsystencja ciasta musi być elastyczna.
• Lepienie jajek różnej wielkości z masy solnej.
Dzieci otrzymują masę solną i lepią z niej jajka różnej wielkości. Wskazują największe jajko i najmniejsze jajko. Odstawiają jajka w pobliże kaloryfera lub w nasłonecznione miejsce sali, aby wyschły.
Można ulepić oczywiście coś innego, wielkanocnego i później (jak wyschnie) pomalować farbami.
6.04 2020r.
Kochani razem w domu z rodzicami w minionym tygodniu robiliście już różne prace plastyczne. Nadchodzi czas Świąt Wielkanocnych i w tym tygodniu poświęcimy ten czas na prace świąteczne.
1. Wiersz Z. Domitroca „Wielkanocny koszyczek”
W małym koszyczku
Dużo jedzenia,
Które niesiemy
Do poświęcenia:
Chleb i wędlina,
Kilka pisanek
Oraz cukrowy
Mały baranek.
Drożdżowa babka,
Sól i ser biały,
I już jest pełny
Koszyczek mały….
Pytania do wiersza: Co w koszyku z wiersza znajduje się w wielkanocnym koszyku? Co Twoja rodzina wkłada zazwyczaj do wielkanocnego koszyka? Jak nazywają się święta, które się zbliżają?
2. Propozycja obejrzenia odcinka „Domowego Przedszkola” o tematyce wielkanocnej:
https://vod.tvp.pl/video/domowe-przedszkole,swiateczne-zwyczaje-wielkanoc,43855
oraz Miś i Margolcia: https://vod.tvp.pl/video/margolcia-i-mis-zapraszaja-dzis,wielkanoc,19251739
3. A teraz dla utrwalenia proponuje wykonać kartę pracy – Symbole Wielkanocy (załącznik nr 1);
https://pspkaszow.pl/files/zalacznik-nr-1-06kwiecien.docx
4. PRACA PLASTYCZNA – do wyboru:
Koszyczek wielkanocny „zajączek”- dzieci wycinają koszyczek samodzielnie
https://3.bp.blogspot.com/-NTQZqCOFv5E/Wq6cAgGRuAI/AAAAAAAABvE/qi0zIZqsFjsdsZTs9BjL50r05kGt0DYugCLcBGAs/s1600/bunny_basket_hancymonka.png
lub „Tradycyjny koszyczek.
http://proliberis.org/images/dla_dzieci/wycinanki_wielkanoc/pro_liberis_wycinanki_17.pdf
zarówno do jednego jak i drugiego można wrzucić cukierki
5. ZABAWA RUCHOWA- proszę, żeby Dzieci wykonywały polecenia zgodnie z instrukcją.
https://www.youtube.com/watch?v=InxomdEHL8M
A teraz zaproście Rodziców do wspólnej zabawy przy uwielbianej przez was piosence ,, A ram sam sam"
https://www.youtube.com/watch?v=EKp3EdoHdKI
6. Myślę, że znajdziecie jeszcze siłę na jeszcze jedną zabawę plastyczną (dla chętnych):
PUCHNĄCE FARBY
Przepis:
1 łyżka mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
0,5 łyżeczki soli barwniki spożywcze lub zwykłe farby
3 łyżki wody (tak by powstała gęsta konsystencja)
Wszystkie składniki łączymy. Powinny pojawić się bąbelki, jeśli ich nie zobaczysz, dodaj jeszcze proszku do pieczenia i soli. Na koniec należy dodać barwniki.
Jeżeli wyjdzie za gęstą to troszkę wody i soli:)
Twórczość dowolna, może z czym kojarzy się dzieciom Wielkanoc ? Można też pomalować tymi farbami jajko wielkanocne (załącznik nr 2);
https://pspkaszow.pl/files/zalacznik-nr-2-06kwiecien.docx
Każdorazowo po malowaniu rysunek umieszczamy w MIKROFALI (poproś mamę lub tatę o pomoc), co pozwoli farbkom napuchnąć/urosnąć😁🥰
POWODZENIA
3. 04 2020r. Piątek
1. Zaczynamy nasz dzień od krótkiej rozgrzewki dla dzieci
https://www.youtube.com/watch?v=m2WsGrvCx_w
2. Nasze Kochane przedszkolaki, posadziły swoje roślinki i pięknie ozdobiły doniczki. Dziś czas na bociana obserwatora, który będzie bacznie doglądał upraw dzieci.
Czego potrzebujesz:
v Okrągłe waciki kosmetyczne (4 sztuki)
v Wykałaczka lub cienki patyczek
v Farby
v Papier w kolorze czarnym i odrobinę czerwonego
v Kawałek włóczki, sznurka, bądź tasiemki
v Klej, nożyczki
ZACZYNAMY:
1. Pomaluj patyczek czerwoną farbą.
2. Odbij od wacika takie samo kółko, będzie służyło jako ogon. Jeśli nie masz kolorowego papieru możesz wyciąć kółko i pomalować go czarną farbą lub kredką.
3. Gdy nasz patyczek wyschnie, umieść płatki kosmetyczne z jednej i drugiej strony tak jak na naszym rysunku poglądowym.
4. Złóż czarne kółko na pół i przytwierdź ogon, zawiąż włóczkę.
5. Na koniec, wytnij dziób oraz przyklej oczko, które wykonasz z papieru.
3. Zabawa matematyczna Żabki w stawie.
Dla każdego dziecka: kartka ze stawem i obrazki żabek.
(Umieszczone w załączniku)
https://pspkaszow.pl/files/zalacznik-staw-i-zabki.docx
Rodzic daje dziecku obrazek stawu lub niebieska kartkę, a także obrazki wyciętych żabek. Prosi, aby dzieci umieściły w stawie dwie żabki. Doskoczy do nich jeszcze jedna żabka. Ile jest teraz żabek? Można modyfikować w dowolny sposób zarówno liczbę dodawanych, jak i odejmowanych obrazków żabek.
4. A teraz czas na utrwalenie poznanych wiadomości o wiośnie, pomogą nam w tym dwie karty pracy (w załączniku – karta nr 1 i 2);
https://pspkaszow.pl/files/karta-nr-1-utwalenie-wiadomosci-o-wiosnie.docx
https://pspkaszow.pl/files/karta-pracy-nr-2-zwiastuny-wiosny.pdf
5.Na koniec - czas na zabawę – nauczymy się dzisiaj jak w prosty sposób narysować biedroneczkę https://www.youtube.com/watch?v=bTypDkh-nEc
POWODZENIA!!!!!!
2.04 2020r. Czwartek
1. Ile płatków mają kwiatki – zabawa słuchowa z liczeniem
(karta pracy nr 1 i 2 );
https://pspkaszow.pl/files/karta-pracy-nr1-02kwiecien.pdf
https://pspkaszow.pl/files/karta-pracy-nr2-02kwiecien.pdf
2. Cztery żabki – wierszyk z pokazywaniem.
W stawie żyją cztery żabki.
Każda ma po cztery łapki.
Nie za duże, nie za małe,
Do skakania doskonałe.
Dzieci siedzą skrzyżnie i wykonują czynności ilustrujące poszczególne wersy:
1. wysuwają kolejno cztery palce jednej dłoni, zaczynając od palca wskazującego;
2. i 3. poruszają czterema palcami obu dłoni, bez kciuków;
4. opierają po cztery palce obu dłoni na podłodze i naśladują nimi żabie skoki.
Źródło: Małgorzata Barańska, „Wchodzi, wchodzi Stach na dach. 103 wierszyki i zabawy kształcące motorykę, koordynację ruchową i ruchowo-słuchową”, wyd. Harmonia, Gdańsk 2012, s. 51.
Portale ogólne z zabawami:
https://ciufcia.pl/
https://www.lulek.tv/
https://www.buliba.pl/
3. A teraz czas na zabawę plastyczną. Propozycję żabki przygotowała dla Was dzieci p. Kinga, która też pracuje zdalnie:
ŻABKA :) (zdjęcie tytułowe)
Czego potrzebujesz:
v Rolka po papierze toaletowym
v Papier kolorowy lub biały
v Farby
v Mazak
v Nożyczki, klej
v Szablon nóg (Załącznik Nr 3)
https://pspkaszow.pl/files/zalacznik-nr-3-nogi-zabki.docx
ZACZYNAMY:
1. Pomaluj rolkę na zielono
2. Kiedy farba wyschnie, natnij dwukrotnie rolkę na wysokości 2,5 cm od dołu, tak aby zamocować później nogi.
3. Wytnij nogi żaby skorzystaj z szablonu i zamocuj je na zgięciach.
4. Wytnij po dwa kółka białe (większe) i czarne mniejsze. Naklej mniejsze na większe tak powstaną oczy naszej żabki.
5. Do korpusu przyklej oczy i domaluj mazakiem żabce szeroki uśmiech.
POWODZENIA!
4. Nauczymy się teraz piosenki „Była sobie żabka mała” https://www.youtube.com/watch?v=_XMr80enW9A
Była sobie żabka mała
re re kum kum, re re kum kum,
która mamy nie słuchała
re re kum kum bęc.
Na spacery wychodziła
re re kum kum, re re kum kum,
innym żabkom się dziwiła
re re kum kum bęc.
Ostrzegała ją mamusia
re re kum kum, re re kum kum,
by zważała na bociusia
re re kum kum bęc.
Przyszedł bociek niespodzianie
re re kum kum, re re kum kum,
i zjadł żabke na śniadanie
re re kum kum bęc.
A na brzegu stare żaby
re re kum kum, re re kum kum,
rajcoway jak te baby
re re kum kum bęc.
Jedna drugiej żabie płacze
re re kum kum, re re kum kum,
"Już jej nigdy nie zobaczę"
re re kum kum bęc.
Z tego taki morał mamy
re re kum kum, re re kum kum
trzeba zawsze słuchać mamy
re re kum kum bęc.
Staramy się uczyć partiami w ciągu kilku dni, niektóre, starsze dzieci już tą piosenkę znają.
5. A na koniec dla chętnych można obejrzeć z dzieckiem i wykonać eksperyment: „ Koronawirus Jak przekonać dziecko do używania mydła”.
https://www.youtube.com/watch?v=QGRGYhfnpDo&feature=emb_title
POWODZENIA!!!! Damy radę!!!!!
1.04 2020r.
1. Dziś swoją pracę zaczynamy od obejrzenia filmiku dla dzieci – rozpoznajemy wiosenne kwiaty.
https://www.youtube.com/watch?v=rANDOonihZg
2. Przygotowanie hodowli rzeżuchy lub innej rośliny – dziecko samo wymyśla, co jest potrzebne do tego, by rzeżucha lub inna roślina wyrosła. Przy trudnościach proponuje obejrzeć bajkę edukacyjna AGI BAGI opowie Wam o... - Jak rosną rośliny?
https://www.youtube.com/watch?v=JGNkJp3hqmA
Założenie domowego ogródka, działanie dzieci:
Potrzebne nam będą nasiona rzeżuchy lub innej rośliny (może być też mała cebulka lub inne warzywo – to, co jest w domu), skrzynka lub doniczka, ziemia.
- wsypujemy ziemie do skrzynki, dużej doniczki;
- wsadzamy nasionka lub warzywo;
- podlewamy i ustawiamy je w nasłonecznionym miejscu np. na parapecie.
Rodzic wyjaśnia dziecku, ze roślinkom do wzrostu potrzebne jest ciepło, światło i woda. Zachęcamy dziecko do obserwowania każdego dnia wzrostu swojej rośliny.
3. Zabawa plastyczna – ozdabianie doniczki plastelina lub farbami plakatowymi.
Dajemy dziecku doniczkę najlepiej plastikową. Pokazujemy mu, w jaki sposób może ozdobić ja plasteliną tworząc kwiatki, kropki, paski. Liczy się inwencja twórcza. Ozdobiona doniczkę możemy oczywiście wykorzystać, wsadzić do niej kwiatek (możemy wykorzystać też tą doniczkę, do której dziecko wcześniej wsadziło swoją roślinę);
4. Myślę, że czas na trochę zabawy po ciężkiej pracy.
Zabawy ruchowe o charakterze gimnastycznym:
- „Rzuć i złap”- wspólnie z dzieckiem biegamy trzymając piłkę w dłoniach. Na hasło „Stop!”- zatrzymujemy się, podrzucamy piłkę w górę i staramy się ją złapać.
- „Toczenie piłki”- razem z dzieckiem stoimy w rozkroku i toczymy piłkę po podłodze dookoła jednej i dookoła drugiej nogi. Na hasło „Pokaż piłkę w górę!”- robimy wyprost z uniesionymi rękami, trzymając piłkę.
- „Pieski bawią się piłką”- chodzimy na czworakach i popychamy piłkę czołem. Pamiętamy o bezpieczeństwie starając się iść powoli i ostrożnie.
- „Piłka krąży”- w siadzie skrzyżnym przetaczamy piłkę dookoła siebie w prawą, potem w lewa stronę
- „Klaśnij i złap”- podrzucamy delikatnie piłkę do góry, klaszczemy i próbujemy ja złapać.
Gdy rodzice nie mają czasu na ćwiczenia można skorzystać z następującego linku: https://www.youtube.com/watch?v=S5TFdKc6TB4
5. A teraz zapraszam do quizu matematycznego:
http://portal.scholaris.pl/resources/run/id/112661
6. Na zakończenie: Przygotujcie czystą kartkę, ołówek oraz kredki. Zobaczcie jak można narysować pszczołę. Spróbujcie narysować sami.
https://www.youtube.com/watch?v=88jCeLsYZ2Q
Życzę Powodzenia!!!!!
31.03 2020r. Wtorek
Przyszła Wiosna – pierwsze wiosenne ptaki.
1. Proszę przeczytać dzieciom wiersz E. Szelburg – Zarębiny „Wiosna idzie” i poprosić dziecko o udzielenie odpowiedzi na pytania do wiersza:
- Jak nazywały się ptaki, które przyleciały w wierszu? Jaką nowinę przyniosły ptaki?
Przyleciały skowroneczki
z radosną nowiną,
zaśpiewały, zawołały
ponad oziminą:
- Idzie wiosna! Wiosna idzie!
śniegi w polu giną!
Przyleciały bocianiska
w bielutkich kapotach,
klekotały, ogłaszały
na wysokich płotach:
- Idzie wiosna! Wiosna idzie!
po łąkowych błotach!
Przyleciały jaskółeczki
kołem kołujące,
figlowały, świergotały
radośnie krzyczące:
- Idzie wiosna! Wiosna idzie!
prowadzi ją słońce.
Ciekawostki o ptakach
Bociany zimę spędzają najczęściej w Afryce. Ich powrót trwa około 6 tygodni. Z reguły boćki wracają do tego samego gniazda. Pobyt w Polsce zaczynają od remontowania i poprawiania gniazda.
Przylot jaskółek zwiastuje wiosenne ocieplenie. Ptaki te są znane z tego, że dzięki ich zachowaniu możemy przewidzieć pogodę. Gdy latają nisko to znaczy, że będzie padało, a gdy wysoko, pogoda będzie słoneczna.
Szpak to ptak, który bywa różnie oceniany. Jedni go cenią za ciekawy wygląd oraz inteligencję. Przez innych jest nielubiany za swoją żarłoczność. Szpaki są bowiem częstymi gośćmi na owocowych drzewach.
Kukułki są bardzo płochliwe. Znane są z wydawania charakterystycznego dźwięku. Samice nie wysiadują swoich jaj, tylko podrzucają je innym ptakom do gniazd. Źródło: informacje na podstawie www.ekologia.pl, Wikipedia.
2. Praca plastyczna: Proponuje Państwu wykonanie dziś wspólnie z dzieckiem pierwszego, wiosennego ptaka, który przyleciał do nas z ciepłych krajów, symbolizując nadejście wiosny - bocian.
Bocian
Do jego przygotowania będziemy potrzebować:
- elementy głowy, skrzydeł, szyi wycięte z białego kartonu oraz elementy nóg i dzioba wycięte z czerwonego kartonu ( szablony elementów w załączniku na spodzie postu)
- klej
-nożyczki
Instrukcja wykonania:
1. Przyklejamy skrzydła do tułowia
2. Biały pasek przeznaczony na szyję składamy tak jak na zdjęciu, w harmonijkę
3. Przyklejamy szyje do tułowia
4. Przyklejamy dziób do głowy
5. Czerwone paski przeznaczone na nogi składamy tak jak na zdjęciu, w harmonijkę
6. Sklejamy paski ze sobą łącząc je czerwonymi kółkami, które będą kolanami bociana
7. Przyklejamy głowę do szyi
8. Doklejamy nogi i tak powstaje bocian.
3. A teraz zaproponuje Państwu kilka zabaw ruchowych, które mam nadzieję posłużą rozładowaniu energii Waszych pociech😊
Oto kilka zabaw ruchowych dla dzieci, które z łatwością możecie wykonać Państwo w domu ze swoimi pociechami. Podczas tych zabaw wasze dzieci będą kształtować prawidłową postawę ciała, ale również mam nadzieje świetnie się bawić😊Mile widziane będą zdjęcia lub nagrania z waszych ćwiczeń.
Domowy tor przeszkód. Na dywanie rozłóżcie sześć złożonych ręczników. Zadanie polega na przebiegnięciu w taki sposób, aby stopy stawiać tylko na tych ręcznikach. Równie dobrze możecie użyć skrawków materiałów, kartek, maskotek cokolwiek co podsunie Wam wyobraźnia, a na czym da się postawić nogę.
Slalom: Na podłodze ustawcie 5 pustych butelek plastikowych. Zadanie polega na przebiegnięciu slalomem po tej trasie. Zamiast butelek możecie użyć np. maskotek.
Rzucanie do celu. Dziecko staje na specjalnie wyznaczonym miejscu (możemy wyznaczyć je za pomocą sznurka) i próbuje wrzucić balon do postawionej przed nim miski. Zamiast balonów można wykorzystać piłki lub klocki
4. A teraz dla rozluźnienia i odpoczynku obejrzyjmy wspólnie z dzieckiem: Wywiad z bocianem, film dla dzieci.
https://www.youtube.com/watch?v=PMUUm7Xx-Fw
5. Gra planszowa jest utrwaleniem „zwiastunów wiosny” (myślę, że starszym dzieciom też będzie się podobać)
http://www.debinski.edu.pl/wiosna-gra-planszowa/
Powodzenia!!!! Życzę udanej zabawy!!!!!
Kochane Przedszkolaki!!!
Pamiętamy o Was. Przygotowałyśmy dla Was zadania, które mają odgonić nudę...
Oddział przedszkolny 3-4 latki, wychowawca A.Woźniak
30.03 2020r. Poniedziałek
1.Wiersz "Wiosna" Magdaleny Frączek
Przyszła do nas wiosna,
Ciepła i radosna.
Ptaszek pięknie śpiewa,
Zielenią się drzewa.
Słonko w górze świeci,
Weselą się dzieci.
Każdy dobry nastrój ma,
Niechaj wiosna długo trwa !.
Krótko omawiamy wierszyk zadając pytania:-Kto przyszedł do nas ? (wiosna) – Kto pięknie śpiewał w wierszu? - Co wiosna świeci wysoko?
2. Wspóle ogladanie bajeczki "Pobudka Pani Wiosny"
https://www.youtube.com/watch?v=F2Ck-GNcSf8
Możemy krótko omówić bajkę zadając pytania:- Jakie zwierzęta obudziły się razem z Wiosna ze snu?
3.Zabawa „Szukamy kolorów wiosny”
Spróbujcie pobawić się z dziećmi w poszukiwanie wiosny w domu. Wyszukajcie z dziećmi w domu wszystkich rzeczy najpierw w kolorze zielonym ( bo trawa jest zielona), potem np. w żółtym ( bo słoneczko świeci coraz wyżej),w czerwonym. Zgromadzone w każdym kolorze rzeczy można wspólnie policzyć ( w zakresie dostępnym dzieciom).
4.Zabawa ruchowa przy piosence " Wiosna urodziły się Motyle" - https://www.youtube.com/watch?v=eXTBJkvsWsk
" Wiosna urodziły się Motyle"
słowa Monika Kluza
muzyka Mateusz Kluza
Wiosna, wiosna urodziły się motyle, wiosna, wiosna
tęczą wita nas.
Wiosna, wiosna przyleciało ptaków tyle
wiosna, wiosna, to słoneczny czas
Ref:( dowolne improwizacje ruchowe dzieci).
Krótko omawiamy piosenkę zadając pytanie: -Kto urodził się wiosną?
Proponuje nauczyć dzieci układu ruchowego do piosenki wykorzystując link. Możemy z dziećmi zrobić z bibuły kolorowe pompony, wykorzystując je do zabawy przy piosence.
5.Zabawa plastyczna „Wiosenna łąka” Stemplowanie delikatnie nadmuchanym balonem. Czubek małego balonu moczymy w farbie i stemplujemy na kartce. Potem dorysowujemy łodygę. Możemy mieszać kolory farb, wtedy wyjdą bardziej fantazyjne kwiatki. Przykładowa praca: https://karolowamama.blogspot.com/2017/07/balonowe-malowanie.html